
Súlyos hiányosságokat állapított meg és komoly veszteséget okozó döntéseket azonosított az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Magyar Nemzeti Bank (MNB) több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban – derül ki abból a számvevőszéki jelentéstervezetből, amely a Direkt36 birtokába került, az erről szóló cikk a Telexen jelent meg.
Felidézték, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2014-ben Pallas Athéné Alapítványok néven hat alapítványt hozott létre, amelyeknek a rendelkezésére bocsátott összesen 266,4 milliárd forintot. Az akkori hivatalosan meghirdetett cél egyebek mellett az oktatás, a tudomány támogatása, illetve a gazdasági és pénzügyi szakember-képzés volt. Az alapítványok 2019-ben lényegében egy alapítványba, a Pallas Athéné Domus Meritibe (PADME) olvadtak be. Az alapítványi vagyon kezelésére már 2015-ben külön cég jött létre, ez az Optima Befektetési Zrt. (korábban Pallas Athéné Domus Optima). A cég összesen közel 500 milliárd forintnyi vagyon – amely jelentős részben közpénzből, vagyis az adófizetőktől származott – felett rendelkezett.
Az ÁSZ szerint azonban ez a cég a befektetéseit egy „lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő” struktúrán keresztül hajtotta végre. Kockáztatta a rábízott vagyont, több százmilliárd forintot fektetett be két külföldi ingatlancégbe, amelyhez banki hitelt is felvett. Ezek a cégek a vásárlás óta sokat veszítettek az értékükből, és emiatt a vásárláson összességében jelentős vagyont bukott el az alapítvány. Bírálták azt is, hogy az alapítványra bízott vagyonból jelentős, sok milliárd forintnyi összegre szerződtek egy olyan érdekkörrel, amely a jegybank korábbi elnökének fiához, Matolcsy Ádámhoz köthető.
A március eleje óta már Varga Mihály korábbi pénzügyminiszter által vezetett MNB azt közölte, hogy „a jegybank új vezetése hivatalba lépését követően a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány élére új kuratóriumi vezetést jelölt ki”, és új vezérigazgatója lett az Optima Befektetési Zrt.-nek is. Az MNB szerint az új vezetésnek fontos feladata, hogy „minden jogi lehetőségre és területre kiterjedő vizsgálatot folytassanak az Alapítvány és az Optima Zrt. működésének feltárására”. Matolcsy Györgytől nem kaptak választ, fia pedig annyit írt, hogy nem szereplője az említett vizsgálatnak, így érdemben nem áll módjában reagálni erre vonatkozóan, ez nem is lenne feladata.