Ezrével szűnnek meg az építőipari cégek itthon
Daruk Budapesten, a 11. kerületben. (Fotó: Lukács Csaba/Magyar Hang)

Tovább csökken az építőipar teljesítménye: újabb nehéz évre készül a szektor – áll az Opten céginformációs rendszer jelentésében. Az építőipar a 2025-ös évet visszafogottan indította: a kibocsátás csökkent, a szerződésállomány mérséklődött, és az alapítások száma februárra megtorpant. A megszűnések üteme továbbra is magas, miközben a cégtrendet meghatározó tényezők egyelőre nem mutatnak fordulatot. Január hagyományosan nem tartozik az építőipar legerősebb hónapjai közé, de 2024-ben a szektor kivételesen erősen kezdett. Az év előrehaladtával azonban a lendület fokozatosan alábbhagyott, és az év végére már csökkenő pályára állt. 2025 januárjában már gyenge kezdést láthattunk, a KSH friss adatai szerint az építőipari kibocsátás 9,6 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához képest. Bár decemberhez viszonyítva 1,6 százalékos növekedést mutatott a szektor, a kilátásokat árnyalja az új szerződéskötések és a január végi szerződésállomány volumenének csökkenése az egy évvel korábbi adatokhoz képest.

– A rendelésállomány csökkenése és a piaci szereplők várakozásai alapján az építőipar 2025-ben további visszaeséssel számol. Minden alágazatban a fizetőképes kereslet csökkenése várható, így ez már a harmadik lejtmenetes éve lesz az ágazatnak – olvasható az ÉVOSZ „Az építési ágazat 2025. évi súlyponti problémái, javaslatok ezek megoldásához” című jelentésében. Koji László, az ÉVOSZ elnöke szerint 2025-ben kitörési pont a lakásépítés és lakásfelújítás lehet azoknak a vállalkozásoknak, akik ehhez kapcsolódni tudnak. Ebben az évben a lakásépítés pozitív irányba mozdulhat a mélypontról.

Az Opten adatai alapján 2025 februárjában több mint 200 vállalkozással csökkent az építőiparban működő társas vállalkozások száma, folytatva az elmúlt hónapokban megfigyelhető negatív trendet. Jelenleg a szektorban működő társas vállalkozások száma még meghaladja az 59 ezret, de ha a szerződésállományok alakulása nem hoz fordulatot, március-áprilisban ez a szám 58 ezer alá csökkenhet. A szektor nehézségei az alapítások és megszűnések alakulásában is visszatükröződnek. Az elmúlt öt évben jellemzően az év első két hónapja az erősebb hónapok közé tartozott az alapításoknál. 2025-ben a január még kiemelkedően erős volt, azonban a lendület nem tartott ki, február pedig az elmúlt öt év leggyengébb hónapja lett, az új alapítások száma nem érte el a 350-et.

Az elmúlt évek negatív tendenciái mostanra teljesen beértek, a megszűnések száma az első két hónapban együttesen mind 2024-ben, mind 2025-ben közel 40 százalékkal haladta meg a 2023-as azonos időszak adatait. Ez év elején már ezres nagyságrendű céges megszűnést jelentett. A legnagyobb problémát továbbra is a hátrahagyott tartozásokkal megszűnő, magára hagyott vállalkozások jelentik, amelyek száma magas. Idén a megszűnt cégek mindössze 14 százaléka fejezte be működését rendezetten – végelszámolással vagy jogutódlással –, míg a többség felszámolás vagy kényszertörlés során szűnt meg. – Az új eljárások (felszámolás, kényszertörlés, végelszámolás) száma nem mérséklődik, és továbbra is a tavalyi szinten mozog, az első két hónapban meghaladta a másfél ezret. A trend rövid távon nem mutat javulást, a cégstruktúra alakulását pedig elsősorban az új alapítások dinamikája határozhatja meg – mondta Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője.