A hétfőn elutasított csődegyezségi ajánlat miatt felszámolási eljárás indul a Tungsramnál, a társaság azonban folytatja a gyártást, de bejelentette 750 ember csoportos létszámleépítését – tájékoztatta a cég kedden az MTI-t.
A tavasszal elrendelt csődeljárásban rendelkezésre álló hat hónapos törvényi határidő november közepén lejár, de miután hétfőn az EXIM Bank elutasította a Tungsram másodszori csődegyezségi ajánlatát, megkezdődik a cég felszámolása, amit a bíróság hivatalból rendel el.
A vállalat szándékai szerint a felszámolási eljárás alatt tovább folytatja a működését, de a jogszabályi előírások miatt kedden 750 ember csoportos elbocsátását jelentette be az illetékes kormányhivataloknál – derül ki a Tungsram közleményéből. A vállalat hangsúlyozza: a bejelentés „szükségszerű lépés, de egy szándéknyilatkozat csupán”, amelyet a jogszabály megkövetel. Nem végleges a döntés, a végrehajtása nem kötelező.
A bejelentésről a vállalat a szakszervezeteket és a dolgozókat is tájékoztatta. A Tungsram mindent megtesz annak érdekében, hogy a leépítést elkerülje, és előkészíti azt, hogy a befektetők a dolgozókat továbbra is foglalkoztassák a létrehozott új leányvállalatokban – olvasható a cég közleményében.
Mint írják: a Tungsram képviselői és a jelen lévő hitelezők is egyébként „megdöbbenve fogadták”, hogy az EXIM Bank nemmel szavazott, és így „lehetetlenné tette a csődegyezség létrejöttét” a hétfői, második csődegyezségi tárgyaláson, amelyen a vállalat átdolgozott csődegyezségi javaslatot nyújtott be. Az EXIM Bank igen szavazata nélkül érvényes egyezség nem jöhetett létre, annak ellenére, hogy az első csődegyezségi tárgyaláson a nem biztosított hitelezők többsége megszavazta a Tungsram törlesztési javaslatát.
Mint ismert, április végén, nem sokkal a választások után derült ki, hogy súlyos gazdaság problémák vannak a stratégiai partnernek tekintett Tungsramnál. A vállalat előbb ezres nagyságrendű leépítést jelentette be az ország több településén jelen lévő üzemeiben, majd május elején csődvédelmet kért és kapott.
A vállalat korábban összesen 1600 ember elbocsátását tervezte, majd június végére ez 1800 főre nőtt. A legtöbbet, 700 dolgozót a nagykanizsai gyárból terveztek elküldeni (Újpesten 400 főt, Kisvárdán 276 főt, Hajdúböszörményben 170 főt, Zalaegerszegen pedig 60 főt érintett az eredeti elképzelés szerint ez elbocsátási hullám). A főváros mintegy ezer embernek ajánlott munkát még tavasszal.