A Gazprom már lecsavarta az Ukrajnán keresztül szállított gázmennyiséget
A Gazprom orosz állami gázipari monopólium szentpétervári székháza, a Lahta Központ a Finn-öböl partján 2024. december 30-án (Fotó: MTI/EPA/Anatolij Malcev)

Az orosz Gazprom szilveszterkor bejelentette, hogy 12 százalékkal csökkentik az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállítást. A döntés következményeként kedd reggel az Ukrajnából Szlovákiába szállított mennyiség mintegy 8 százalékkal, a Szlovákiából Ausztriába tranzitált gáz pedig 45 százalékkal csökkent – írta meg a szlovákiai Új Szó.

A lépés egyfajta felkészülés arra, hogy év végén lejár az orosz-ukrán tranzitmegállapodás, amely nyomán január elsejétől teljesen leáll majd a gázszállítás Ukrajnán át az Európai Unióba. A tranzit megszüntetése nem csak az egyes tagállamok, köztük Szlovákia, energiaellátására lesz hatással, de tovább gyengíti Oroszország egykor domináns pozícióját az európai gázpiacon is.

A Gazprom közleménye szerint az előző napi 42,4 millió köbméterhez képest december 31-én már csak 37,2 millió köbméter gázt szállítanak Ukrajnán át, ami 12 százalékos visszaesést jelent. A Reuters közben arra figyelmeztet, hogy ez csupán a kezdet, mivel az új év első óráiban várhatóan teljesen megszűnik a gázszállítás ezen az útvonalon, hiszen lejár az öt évre szóló tranzitmegállapodás Ororszország és Ukrajna között. Kijev a háború miatt teljesen elutasította a szerződés meghosszabbítását, ami még tovább mélyítette a két ország közötti szakadékot.

Moszkva ezzel gyakorlatilag teljesen elveszíti a korábbi befolyását, amivel az európai gázpiacon rendelkezett. Míg korábban a piac 35 százalékát uralta, az ukrajnai háború kitörése óta ez az arány jelentősen csökkent. A visszaesés olyan mértékű volt, hogy 2023-ban a Gazprom 7 milliárd dollár nettó veszteséget szenvedett el, amire 1999 óta nem volt példa. A továbbiakban pedig már csak délen a Török Áramlat útvonalára számíthatnak, amelyen keresztül vezetékes gázt szállítanak.

Az ukrajnai tranzit leállítása leginkább Szlovákiának fáj majd, komoly vita is alakult ki Pozsony és Kijev között, ezt látva Prága hétfőn jelezte, készek segítő kezet nyújtani Szlovákiának a gázszállítások és a tárolás terén rövid, illetve hosszú távon is. Készen állunk arra, hogy gáztranzit- és tárolókapacitást biztosítsunk Szlovákiának, ezzel is hozzájárulva a stabil ellátás fenntartásához – olvasható Lukás Vlcek cseh ipari miniszter közleményében. Szakértők szerint egy lehetséges cseh-szlovák együttműködés ezen a területen jó példa lehet az energiabiztonság megerősítésére és a kölcsönös segítségnyújtásra, amiből szükség esetén már országok is okulhatnak.

A tranzit megszűnése az orosz és az ukrán félnek egyaránt komoly veszteséget jelent. Ukrajna évi 800 millió dolláros bevételtől esik el, míg a Gazprom közel 5 milliárd dolláros kiesést könyvelhet el az Európába irányuló gázeladások csökkenése miatt. Magyarország helyzete némileg kedvezőbb a Reuters összefoglalója szerint, mivel továbbra is kap orosz gázt a Fekete-tenger alatt húzódó Török Áramlat vezetéken keresztül, bár az ukrán útvonal megtartása is előnyös lett volna.

A német Frankfurter Allgemaine Zeitung megjegyezte, hogy az uniós tagállamok 2023-ban földgázszükségletük kevesebb mint tíz százalékát fedezték oroszországi szállítással, míg 2021-ben még több mint 40 százalékát. A német lap felidézte, hogy Robert Fico szlovák kormányfő pénteken azzal fenyegetőzött, hogy országa cserébe leállíthatja az Ukrajnába irányuló áramszállítást, az Európai Bizottság azonban Kijev mögé áll. Egy brüsszeli szóvivő egyértelművé tette, hogy az EU elfogadja a tranzit leállítását; az európai gázinfrastruktúra ugyanis elég rugalmas ahhoz, hogy alternatív útvonalakon keresztül nem orosz eredetű gázt szállítson Közép- és Kelet-Európába.

Az Euronews emlékeztetett, hogy Volodomir Zelenszkij ukrán elnök december elején azt nyilatkozta, hogy Kijev abban az esetben veheti fontolóra a tranzitszerződés meghosszabbítását, ha Moszkva csak a háború után kap pénzt a gázért, de ezt a javaslatot az orosz fél válaszra sem méltatta. Vlagyimir Putyin elnök a múlt héten közölte, hogy nem maradt idő az új ukrán gáztranzit-megállapodás aláírására, és Kijevet hibáztatta azért, mert elállt a szerződés meghosszabbításától. 

Dorin Recean moldovai miniszterelnök hétfőn arra utasította kormányát, hogy kezdje meg a felkészülést a Gazprom 50 százalékos tulajdonában lévő Moldovagaz vállalat esetleges államosítására. A Gazprom erre bejelentette, hogy a kifizetetlen számlák miatt felfüggeszti a Moldovába irányuló gázexportot január 1-től, miközben Moldova tagadja, hogy egy fillérrel is tartoznának a korábbi gázszállítmányokért, sőt azzal vádolja Oroszországot, hogy továbbra is destabilizálni akarják az országot, miként beavatkoztak a korábbi elnökválasztásokba is.