Júliusban sem akartak költekezni a magyarok

Júliusban sem akartak költekezni a magyarok

Spar élelmiszerüzlet a XIV. kerületben Zuglóban. (Fotó: MTVA/Bizományosi: Lapis Renáta)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A nyár közepén sem történt fordulat a magyar kiskereskedelemben, gyakorlatilag a júniusival megegyező teljesítményről számolt be a KSH. A kiskereskedelmi forgalom a nyers adatok szerint 3,3 százalékkal, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 2,5 százalékkal bővült júliusban az előző év azonos időszakához képest, ami az alacsony tavalyi bázist figyelembe véve egyáltalán nem nevezhető látványos elmozdulásnak – írta a 444.hu. A kiskereskedelmen belül az élelmiszer és az élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma éves bázison 2 százalékkal emelkedett, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,8 százalékkal nőtt, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,6 százalékkal csökkent a forgalom.

A gondot az jelenti, hogy a nagyon alacsony tavalyi bázisról sikerült ekkora növekedést elérni, hiszen egy évvel ezelőtt 7,6 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom. A másik probléma, hogy júliusban 4,1 százalékos inflációt mértek Magyarországon, ami a szektor 2,5 százalékos növekedésével összevetve reálértéken csökkenő forgalmat eredményez. Azaz a forgalom bővülése nem haladja meg a fogyasztói árak emelkedését. Nem csoda, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elégedetlen az ágazat teljesítményével, ezen pedig a friss adatok sem változtattak. A minap a miniszter hosszan ecsetelte egy interjúban, hogy nem érti, a reálbér-növekedésnek köszönhető pluszpénz miért nem jelenik meg a fogyasztásban. A megfejtése szerint ahelyett, hogy élelmiszerre költenék a pénzt az emberek, sokkal inkább a lakhatással összefüggő kiadásokra teszik félre a többletet.

Júniushoz képest nem tudott növekedésről beszámolni a statisztikai hivatal, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva ugyanis a kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott havi szinten. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag hónapok óta befagyott a háztartások fogyasztása. Idén áprilisban egy év után először csökkent havi szinten a költés, 0,9 százalékkal, amit egy lényegében stagnálással felérő adat követett májusban, júniusban és júliusban is. A portál emlékeztetett: mindezek eredményeként továbbra sem éri el a kiskereskedelmi forgalom a 2021-es szintet.