Kartellezés miatt büntette a versenyhivatal Mészáros Lőrinc egykori vejét
Homlok Zsolt, a kivitelező Homlok Építő Zrt. vezérigazgatója beszédet mond a Kőszeg-Szombathely vasútvonal teljes felújításáról tartott sajtótájékoztatón, a projekt nyitórendezvényén a Kőszeg vasútállomáson 2021. június 1-jén. (MTI/Varga György)

Tiltott módon összejátszott több cég egy több tízmilliárd forintos Debrecen környéki vasúti fejlesztés közbeszerzése során – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).

A hivatal közleménye szerint összehangolt kartellezés során szinte mindent egyeztettek egymással az érintett vállalkozások. A kartellt koordináló Homlok Csoport két vállalkozására összesen 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki a GVH Versenytanácsa. A cégek megpróbálták akadályozni a GVH eljárását, képviselőik a meghirdetett tárgyaláson sem vettek részt, ezért további 25 millió forint eljárási bírságot is meg kell fizetniük.

A Homlok-csoport tulajdonosa és vezetője Mészáros Lőrinc egykori veje, Homlok Zsolt, 2023-ban vált el Mészáros lányától. A Gazdasági Versenyhivatal 2023 januárjában hivatalból indított eljárást a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. által kiírt közbeszerzés során történt szabálytalanságok miatt. A hivatal feltárta, hogy a Homlok csoporthoz tartozó Homlok Kft. és Homlok Zrt., illetve az Inter Mobility Kft. összejátszottak azért, hogy elősegítsék a Homlok Kft. tendernyertességét a közbeszerzésen. Az érintett cégek direkt olyan ajánlatokat tettek, hogy közülük kerüljön ki a nyertes. 

A megállapodás alapján az érintett cégek már ajánlattétel előtt egyeztették egymással az ajánlati árszintjeiket, illetve a pályázati anyagokat mindkét (elvileg versenytársként induló) vállalkozás részére a Homlok csoport közvetlen irányítása alatt álló közbeszerzési tanácsadó cég készítette el. Továbbá, a beadott költségvetéseket is a Homlok csoport munkavállalója készítette mindkét pályázó részére. A közbeszerzési eljárás során az ajánlattételt követően is fennmaradt a szoros együttműködés az érintett cégek között, a vállalkozások eljárási cselekményeiket koordinálták egymással, a Homlok csoport munkavállalói pedig közreműködtek az Inter Mobility ajánlatának támogatásában.

Az ügyben a GVH azért szabott ki 1,2 milliárd forintos bírságot, mert az érintett közbeszerzés nagy – összesen több tízmilliárd forint – értékű volt, illetve a Homlok Csoport előző évi nettó árbevétele is nagy volt. A Homlok Csoport az eljárás során nem védekezett, az iratokba sem tekintett be, de többször kérte a tárgyalás halasztását. Az ügy másik érintettje, az Inter Mobility Kft. viszont együttműködött a hivatallal, így a cégnek csak 30 millió forint bírságot kell fizetnie.