
Az ipar termelői árai több, mint 9 százalékkal voltak magasabbak januárban, mint egy évvel korábban. A KSH szerint a gyenge forint és a költségek növekedése áll az áremelkedés mögött.
Januárban az ipari termelői árak átlagosan 9,1 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbiakat. A belföldi értékesítés árai 6,1, az exportértékesítéséi 10,6 százalékkal múlták felül a tavaly januáriakat. Utoljára 2023 májusában regisztráltak ennél nagyobb éves alapú áremelkedést az iparban.
Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta – magyarázza jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal.
Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,9, az exportértékesítési árak 0,2, így az ipari termelői árak összességében 0,4 százalékkal növekedtek.
A mostani drasztikus áremelkedés alacsony bázishoz képest történik, tavaly januárban az ipar termelői árai 6,8 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban. Ezzel együtt a termelői árak emelkedése a fogyasztói árak (az infláció) tekintetében is aggasztó, írja a Hvg.hu, mivel a termelői árak emelkedése rendszerint, még ha időben eltolódva, és nem teljes mértékben, de meg szokott jelenni a fogyasztói árakban.
A fogyasztói árak januárban meglepetésre 5,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Ezzel a magyarországi infláció – ismét – Európa-bajnok.