
Orbán Viktor szombati évértékelő beszédében komoly adócsökkentéseket jelentett be: így a CSED, GYED esetén nem kellene szja-t fizetni, a kettő és háromgyermekes anyák életük végéig mentesülnének a személyi jövedelemadó megfizetése alól. A Bankmonitor kiszámolta, hogy közel 20 százalékkal emelkedhet egy háromgyerekes család jövedelme.
A csecsemőgondozási díj, a CSED a szülési szabadság 24 hetére, azaz 168 napig jár. Összege megegyezik a korábbi fizetéssel, amelyből kizárólag 15 százaléknyi szja-t vonnak le. A KSH adatai alapján a nők bruttó átlagkeresete 2024. első három negyedévében 586 723 forint volt, ekkora jövedelem mellett egy kismama eddig 498 714 forint CSED-et kapott kézhez. Ha valóban megvalósulnak a kormány tervei, és a fizetésből semmit sem vonnak le, akkor ténylegesen havi 586 723 forintot kapna kézhez az anya, ami 88 008 forint emelkedést jelentene.
A gyermekgondozási díj, azaz a GYED fő szabály szerint a CSED-et követően a gyermek két éves koráig jár. A GYED összege a figyelembe vehető bér 70 százalékának felel meg, de nem lehet magasabb, mint a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka. Egy átlagos jövedelemmel rendelkező nő esetében az utóbbi szabály lép életbe, nála a GYED összege jelenleg 407 120 forint lenne, ebből vonják le a személyi jövedelemadó-előleget és a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot. A 15 százalék szja-ból kiindulva a maximális GYED összegét 61 068 forint szja terheli. A tervek szerint ezt nem vonnák le az adóváltozás életbe lépését követően. A levonásnál ugyanakkor az esetleges, adót érintő kedvezményeket is figyelembe veszik, így elképzelhető, hogy az adókötelezettség egy részét már eddig sem vonták le más kedvezmény miatt.
A következő elem az anyák élethosszig tartó szja-mentessége, ami jelenleg a négy, vagy több gyermekes anyákra érvényes. Az ígéret szerint a háromgyermekes anyák szja-mentessége 2025. októberétől lépne életbe, míg a kétgyermekes anyák mentessége 2026-tól több lépésben valósulna meg. A példa kedvéért a Bankmonitor szakértői egy átlagos fizetéssel rendelkező feleséget és férjet vettek alapul. Ha három gyerekük van, akkor a családi adókedvezmény változása 99 ezer forint plusz jövedelmet, míg az anya szja mentessége 88 008 forint extra bevételt eredményezne – emiatt a család bevétele mintegy 18,9 százalékkal emelkedne egy év alatt. Egy kétgyermekes család esetében 14,07 százalékos bevételemelkedést mutattak ki a példa alapján.
A szakértők szerint elfogyaszthatják, elkölthetik a háztartások a plusz bevételt, főleg ha most nehezen jönnek ki a pénzükből. De nem javasolják a plusz jövedelem teljes felélését: ha csak a felét félreteszi egy háromgyermekes család, akkor éves szinten 1,1 millió forint megtakarítás gyűlhet össze mindenféle befektetési hozam, kamat nélkül.
Egy hitelfelvételnél is segítséget jelenthet az extra jövedelem. A fenti példában szereplő háromgyermekes család a jelenlegi nettó fizetéséből mintegy 53 millió forint 20 éves futamidejű, 6,5 százalékos kamatozású lakáshitelt tudna felvenni. A jövő januári magasabb nettó fizetés viszont már 63 millió forint hasonló paraméterekkel rendelkező lakáshitel törlesztésére lenne elegendő, ez 10 millió forinttal magasabb a jelenlegi igényelhető összegnél. Ugyanakkor az ingatlanárak várható alakulása, más lakáspiacot befolyásoló elemek még nagyon lényegesek lehetnek a családok döntése szempontjából.