„Magyarország 2021 óta gazdaságpolitikai úttévesztésben van (...) Teljes gazdaságpolitikai fordulatot tartok szükségesnek, a gazdaságfejlesztés részleges fordulatával és államháztartási fordulattal” – mondta Matolcsy György jegybankelnök a közgazdasági társaság csütörtöki konferenciáján. A Magyar Nemzeti Bank elnöke – aki egykor Orbán Viktor gazdasági minisztere volt – úgy fogalmazott, az MNB-ben már 2019-ben látták és jelezték, hogy 2020-tól új korszak jön, visszajön az infláció, és nemcsak visszatér, hanem makacs lesz, elhúzódik az egész évtizedre. Emellett lelassul a növekedés, válságok követik egymást, vagyis olyan korszak kezdődik, mint amit az 1970-es években lehetett megtapasztalni.
Az MNB már 2021-ben elindította az inflációellenes küzdelmet, és 2021 közepén kérte a kormányt, hogy csatlakozzon ehhez, de „akkor nem sikerült áttörnünk, a kormány másfél, de inkább kétéves késéssel követte a jegybankot. Ez sokba került, nagyon sokba” – mondta a 444.hu tudósítása szerint Matolcsy. Felidézte, hogy ebben az időszakban sokszor kritizálta a kormányt, de hiába szólt, a jegybank hiába lépett a fékre, „a kormány gázt adott, és ebből gáz lett, nagy gáz”. Matolcsy 2023 őszén megjelent könyvében még 2030-ra datálta a nemzeti célok elérését, de a kötet idén tavasszal megjelent angol nyelvű kiadásában már 2040-ra korrigálta ezt a dátumot. Holott a 2010-es évtized sikerkorszak volt szerinte, erről megismételte a korábbi kijelentését, miszerint 2010-2019 között volt a Trianon utáni időszak legsikeresebb évtizede. Példaként említette, hogy nem egészen két év alatt megteremtették az államháztartási egyensúlyt – „most négy éve nem sikerül”, szúrta közbe –, volt demográfiai fordulat, beruházási fordulat, helyreállt a gazdaság külső egyensúlya. Szerinte 2021 óta viszont olyan mértékben tévesztett utat a kormány és a gazdaságpolitika, hogy veszélybe kerültek a 2010-es évtized eredményei.
– Magyarországnak két veszélyes ellenfele van, a magas és költséges eladósodás, valamint a magas és makacs infláció. Szerinte a gazdaságtörténet megmutatja, hogy ez a kettő miért veszélyes: azért, mert ezek jellemezték az 1970-es évtizedet, majd ebből következően a nyolcvanas éveket is – fogalmazott hozzátéve, hogy „Magyarország veszített az unión belül pozícióiból a hibás gazdaságpolitika miatt”.