Ismét lesújtó adatokat közölt a Központi Statisztikai Hivatal az ipar teljesítményéről. Eszerint tavaly novemberben az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás az egy hónappal korábbi, azaz 2024 októberi adatoknál 1,6 százalékkal volt kisebb.
Arról, hogy az iparon belül az egyes alágak milyen teljesítményt nyújtottak, csak a jövő héten közöl részletes adatokat a KSH. Most annyit közöltek, hogy 2024 novemberében a feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene. Mindössze három alágban nőtt a kibocsátás, a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban. Ebből már sejthető – hívta fel a figyelmet a 444.hu –, hogy a legnagyobb súllyal szereplő, magyar gazdaság szempontjából húzóágazatnak nevezhető járműgyártás továbbra sem tud érdemi teljesítményt felmutatni.
A mostani annyira csalódást keltő adat, hogy ennél rosszabb teljesítmény mindössze három hónapban nyújtott az ipar tavaly, májusban (-4,9 százalék), júliusban (-6,4 százalék) és szeptemberben (-5,4 százalék). A havi teljesítményt tekintve 2024 márciusa óta nem volt ennyire rossz hónapja az ágazatnak, akkor 3 százalékkal csökkent a kibocsátás. Ezzel pedig folytatódott az ágazatot jellemző, két éve tartó mélyrepülés, a novemberi teljesítményt ráadásul egy igen alacsony bázisról sikerült összehozni, hiszen 2023 novemberében is 5,5 százalékkal zuhant az ágazat teljesítménye. Tavaly egyébként mindössze egyetlen olyan hónap volt, amikor sikerült éves bázison növekedést kimutatni, februárban, egy szerény 1,4 százalékosat.
A friss adat alapján az az októberi minimális optimizmus, ami kialakulhatott az akkori teljesítmény láttán – kivételesen ugyanis jó hónapja volt az iparnak, hiszen előző hónaphoz mérten 2 százalékos növekedés volt – jelen állás szerint egyszeri hatás eredménye lehetett, és nem egy közeledő trendforduló jele volt.