A jegybank szerint még nagyobb infláció jön a következő hónapokban
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke beszédet mond a Nagy könyvünnep és kortárs művészeti kiállítás elnevezésű rendezvényen az Új fenntartható közgazdaságtan - globális vitairat című kiadvány ünnepélyes bemutatóján az MNB konferencia-központjában 2022. május 7-én (Fotó: MTI/Soós Lajos)

A jegybank 11,0-12,6 százalék közé emelte idei inflációs prognózisát legfrissebb Inflációs jelentésében az előző, márciusi jelentésben várt 7,5-9,8 százalékról.

Májusban 10,7 százalék volt az infláció, a következő hónapokban az áremelkedések üteme átlagosan megközelítheti a 16 százalékot – írja a Portfólió a jegybanki előrejelzésre hivatkozva.

Az áremelkedés jövőre is gyors marad, 6,8-9,2 százalék közötti inflációra számítanak a jegybanki elemzők. Ez nagyon jelentős mértékű változtatás a megelőző, három hónappal ezelőtti prognózishoz képest.

Az infláció 2023 végén csökkenhet a jegybanki toleranciasáv tetejéig (ez 4 százalék), 2024-től pedig az inflációs céllal összhangban alakulhat (ami 3 százalékot jelent, +/– egy százalékpontot).

A jegybank emellett 2,5-4,5 százalékról 4,5-5,5 százalékra emelte az idei GDP-várakozását, amely jövőre 2-3 százalék közé lassul.

Az MNB 185 bázisponttal emelte a jegybanki alapkamatot
Magyar Hang

Az MNB 185 bázisponttal emelte a jegybanki alapkamatot

7,75 százalékra növelték az alapkamatot. Meglátjuk, mire lesz elég.

Virág Barnabás jegybanki alelnök sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy az infláció ősszel tetőzhet, majd utána lassú mérséklődés indulhat meg.  

Az alelnök arról is beszélt, hogy addig emelik a kamatokat, amíg meg nem áll az infláció gyorsulása. – A kamatok további határozott növelése folytatódik, a monetáris szigorításnak addig kell tartania, amíg a megvalósult inflációban legalább „nem körvonalazódik” az inflációs csúcs – mondta Virág Barnabás.

Az üzemanyagokat és a lakossági energiaárakat érintő kormányzati intézkedések érdemben tompítják a globális nyersanyagár-emelkedés hazai inflációra kifejtett hatását – véli a jegybank. Az inflációs pályára hatással lesz, a kormány mihez kezd az életben lévő árstop-intézkedésekkel. Virág Barnabás mindenesetre hangsúlyozta, nincs információjuk arról, mire készül a kormány.

Végül közölte, a megnövekedett kihívások miatt szükség van arra, hogy az alapkamat és a jegybanki betéti kamat összezárjon. Ez csütörtökön megtörténik, amikor az egyhetes betéti kamat is az alapkamat szintjére (7,75 százalék) emelkedik. (A múlt heti tenderen 7,25 százalék volt a meghirdetett kamat).

Az MNB továbbra is készen áll arra, hogy az egyhetes betéti eszköz kamatával rugalmasan reagáljon amennyiben ezt rövidtávú pénzpiaci mozgások indokolják – hangsúlyozta.