
Április végéig a költségvetési törvényben egész évre tervezett államháztartási hiány 70,9 százalékát érte el a magyar állam – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium hétfői gyorsjelentéséből. Csak áprilisban 376,4 milliárd forintos, míg az első négy hónapban összesen 2930,5 milliárd forintos volt a deficit. Ennél rosszabb áprilisi egyenleg csak egyszer, 2023-ban volt, akkor 620 milliárdos mínusz jött össze. De az is árulkodó, hogy négy hónap után időarányosan a hiány 33,3 százalékánál kellene járnunk, ennek ez több mint a kétszerese.
Tavaly az első négy hónapot 2597,5 milliárd forintos mínusszal zárta az államháztartás, az idei egyenleg ennél 12,8 százalékkal, forintban számolva 333 milliárddal rosszabb.
Az NGM a közleményben persze azt írja, hogy milyen jól alakultak a bevételek: „Áprilisban – az előző év azonos időszakához viszonyítva – a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 10,9 százalékkal magasabban alakultak. Ezen belül továbbra is kiemelten teljesültek a fogyasztáshoz kapcsolódó adók: itt az előző év azonos időszakához viszonyított növekmény mintegy 13 százalék” – áll a tárca közleményben, vagyis mindez azt jelenti, hogy a kiadások rettenetesen elszálltak, ám erről a gyorsjelentés nem tesz említést.
A minisztérium csak néhány részadatot ismertet. Így például azt, hogy 1916,5 milliárd forint ment el kamatkiadásokra, idén 2738,1 milliárd nyugdíjakra, ami szintén nagy ugrás a tavalyi mintegy 2375 milliárdhoz képest.