
Megfeszített munka zajlik a megelőzés terén – erről beszélt a száj- és körömfájásjárvány kapcsán Nagy István agrárminiszter kedden sajtótájékoztatóján, amit Facebook-oldalán közvetített. Ennek alátámasztására elmondta, hogy 749 telepen 60 ezer vérvizsgálatot végeztek el, ezek eredménye mind negatív volt. Szerinte a védekezés eredményes, új kitörés nem történt.
Arról is beszélt, komoly járványügyi nyomozás zajlik, hogy megtudják, mi a betegség kitörésének az oka, hogyan kerülhetett Magyarországra.
Elmondta, döntés született arról is, hogy Csemeztanyán monitoring kutak fúrását kell megkezdeni, amely település mellett 3000 leölt marhát földeltek el, és ahonnan ezután fekete folyadék bugyogott fel a földből. Ezzel kapcsolatban korábban az agrártárca azt közölte, hogy része a normális bomlási folyamatnak. Nagy szerint a monitoring kutak azért kellenek, hogy mindenkit meg tudjanak nyugtatni, hogy nem történt semmilyen környezeti kár.
A miniszter azt is kérte, a hatóság döntéseit mindenki tartsa be az eredményes védekezés érdekében, rémhíreket ne terjesszen senki. Óvott mindenkit attól is, hogy ebből politikai ügyet csináljon, hiszen ez egy szakmai feladat.
A további döntéseket ismertetve elmondta, hogy elhalasztják a Gerecse túrát, miután annak útvonala veszélyeztetett területen van. Megfogalmazzák azt az ajánlást is, hogy minden telepnek legyen járványügyi terve, de megfontolják, hogy ez később kötelező legyen-e. Ha ilyen tervek lettek volna már a telepeknél, nem kellett volna ekkora erőfeszítéseket tenni, hogy hova földeljék el például az állatokat. Fontosnak nevezte az érintett gazdák megnyugtatását, így elmondta, a telepek újraindításában segédkezik a kormány, a dolgozók megőrzése érdekében az állam átvállalja az ő bérüket, ehhez gyors döntésben a bérgarancia alapot hívják segítségül, ez egy nem visszatérítendő támogatás lesz. Hitelmoratóriumot is kapnak az érintett telepek egy évre szólóan. – Teljes állami kártalanítás mentén zajlik a telepek mentesítése azért, hogy senkinek se legyen érdeke az eltitkolás – jelentette ki. A legkisebb termelőket is segítik ingyenesen fertőtlenítőszerhez jutni, ehhez a helyi önkormányzathoz kell fordulniuk.
Hangsúlyozta, minden állattartó kötelessége a megelőzés, hiszen a vírus gyorsan terjed. A legfontosabb a személyi mozgásokat minimálisra csökkenteni, csak indokolt esetben és fertőtlenítés után lépjenek be a telepekre.