Nemcsak hazánk esetében térnek el a kormány és az Európai Bizottság növekedési előrejelzései
Varga Mihály pénzügyminiszter (j) és Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke, kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanács brüsszeli ülése után tartott sajtótájékoztatón 2024. december 10-én. (MTI/Purger Tamás)

Valóban eltérnek a kormány és az Európai Bizottság növekedési előrejelzései, de nem Magyarország az egyetlen ilyen eset – mondta az uniós testület gazdaságért felelős tagja, Valdis Dombrovskis kedden Brüsszelben, ahol a magyar EU-elnökség utolsó uniós pénzügyminiszteri tanácskozása folyt. Az idei évtől újra alkalmazzák az uniós túlzottdeficit-eljárást, ezt nyáron többek között Magyarország kormánya ellen kezdeményezte az Európai Bizottság – emlékeztet a Telex.

A bizottsági ajánlás szerint a magyar kormánynak 2027-re kellene megszüntetnie a túlzott államháztartási hiányt. (Az EU maastrichti kritériumainak része, hogy elvileg egyetlen tagnál sem lehet nagyobb a hiány három százaléknál a bruttó hazai termékhez képest). A keddi ülésen az eljárás által érintett nyolc országról mutattak be ajánlásokat, ezeket Dombrovskis elmondása alapján januárban fogadhatja el a Tanács, azaz már a december végén befejeződő magyar elnökség után. A kormányoknak középtávú terveket is be kellett nyújtaniuk a költségvetésükről. A magyar ezt nem adta be időben ahhoz, hogy a többiek nagy részével együtt értékeljék. Voltak, akik – jellemzően választások miatt – addig sem tették meg, de Dombrovskis elmondta, hogy a 22-ből 21-et értékeltek.

Az Euronews nemrég arról írt, hogy Dombrovskis levelet küldött Varga Mihály pénzügyminiszternek, mert „ebben a szakaszban még mindig fontos elemek hiányoznak vagy igényelnek további igazítást és pontosítást”, hogy az Európai Bizottság véglegesíthesse az értékelést. A tárca a cikkre reagálva közölte, hogy Magyarország november 4-én, az Európai Bizottsággal előre egyeztetett időpontban adta le középtávú fiskális tervét. A Bizottságnak hat hete van a dokumentum értékelésére, amelynek során folyamatosak az egyeztetések a Bizottság és a Pénzügyminisztérium szakértői között.

– Új versenyképességi megállapodás született, új adóügyi egyezményben állapodtak meg, és jelentős előrelépés történt a vámügyi reform és a tőkepiaci unió területén – jelentette be Brüsszelben Varga Mihály pénzügyminiszter. Szerinte „úgy tudjuk átadni a lengyel elnökségnek a dossziékat, hogy azokban a korábban megmutatottakhoz képest is jelentős előrehaladás van”.