Orbán Viktor: Korlátozzuk a kereskedők árrését
BOrbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a Gazdasági évnyitó 2025 rendezvényen, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdaságpolitikai fórumán Budapesten, a Puskás Arénában 2025. március 8-án. (MTI/Koszticsák Szilárd)

Korlátozza a kereskedők árrését a kormány, jelentette be Orbán Viktor kedd reggel közzétett Facebook-videójában.

Előzőleg jöttek ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai a februári inflációról, ebből pedig kiderült, 5,6 százalékos volt az árak emelkedése tavaly februárhoz viszonyítva. Egy hónap alatt átlagosan 0,8 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, míg az élelmiszereké 1,2 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer-infláció egy év alatt 7,1 százalékot tett ki.

A kormányfő szerint „az indokolatlan és túlzó áremelések megfékezése” érdekében van szükség az intézkedésre. Az elmúlt napokban egyébként tárgyaltak is a kereskedelmi láncokkal, az ő ajánlataik viszont közlése szerint „messze elmaradtak” a kormány elvárásaitól. 

Harminc alapvető élelmiszer lesz, amelynél a kereskedő árrése március közepétől nem haladhatja meg a tíz százalékot. A miniszterelnök azt mondta, az utóbbi időben a tojásnál ez negyven, a vajnál és a tejfölnél több mint nyolcvan százalék volt, ami szerinte elfogadhatatlan.

A kötelezővé tett árcsökkentésnél úgy kell eljárni, hogy a fogyasztói ár legfeljebb tíz százalékkal haladhatja meg a beszerzési árat, ezt pedig ellenőrizni is fogják. Az intézkedések május végéig maradnak hatályban, akkor felülvizsgálják, és akár meghosszabbítják azokat.

Mint ismert, a kormány már régóta fenyegetőzött azzal, hogy korlátozó intézkedéseket vezet be, ha a boltok önkéntes alapon nem csökkentik eléggé az áraikat. A februári inflációs adat azonban gyorsulást mutatott, és ennek egyik fő oka az élelmiszerek fent említett áralakulása volt. Bár a szakértők is számítottak rá, hogy ezen a területen tovább tart a drágulás, a mértéke még így is meglepő. Egy év alatt a liszt ára 44,3, az étolajé 27,5, a tojásé 24,7, a tejé 22,5, a vaj- és vajkrémé 19,2, a kávéé 16,1, a gyümölcs- és zöldségléé 14,5, a csokoládé és kakaóé 13,8, a tejtermékeké 10,9 százalékkal emelkedett. 

A friss bejelentés hatásai először az áprilisi inflációban jelenhetnek meg – véli a Portfolió. A miniszterelnök március közepi bevezetésről beszél, ami várhatóan jövő hétfőt jelenthet, hiszen némi felkészülési időt biztosítani kell a boltoknak (a március 15-i nemzeti ünnep szombatra esik). Az intézkedés annyiban nem újdonság, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már múlt szombati előadásában jelezte: 6 nagy kiskereskedelmi üzletlánctól 2 esetében kaptak értékelhető önkéntes árcsökkentési javaslatot. A kormány január óta folyamatosan tárgyal a boltokkal és lebegteti, hogy be fog avatkozni az árakba.

A Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium is kiadott egy közleményt a friss inflációs adatra reagálva: ebben arról írt, hogy a kormány három lépésből álló komplex akciótervet dolgozott ki az áremelőkkel szemben: az első lépés volt az önkéntes árcsökkentés, a második a haszonkulcsok hatósági korlátozása (itt tartunk most), a harmadik pedig a hatósági árak bevezetése.