Orbán Viktor: Budapesten nem indítunk új fejlesztést
Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a Gazdasági évnyitó 2025 rendezvényen, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdaságpolitikai fórumán Budapesten, a Puskás Arénában 2025. március 8-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Adóegyszerűsítésre, adócsökkentésre és bürokráciacsökkentésre tett ígéretet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának (MKIK) Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Budapesten. A kormányfő az MKIK által szervezett Gazdasági Évnyitó 2025 című gazdaságpolitikai fórumon elmondta, a kamara vezetése adóegyszerűsítést és bürokráciacsökkentést kért a kormánytól, az adócsökkentést pedig az adóegyszerűsítésben látja. „Nálunk jobb partnert a kamara vezetése nem kaphatott volna”, szerintem ebben meg tudunk állapodni – fogalmazott a miniszterelnök.

Orbán Viktor kijelentette,a magyar kormány készen áll arra, hogy a kamara új vezetésével, ahogy az előzőekkel is tette, megállapodást kössön, amely világos teljesíthető pontokból áll. Azt javaslom, hogy július 1-jéig már történjenek meg azok a dolgok, amiről megegyezünk, és ez a megállapodás tartalmazzon adóegyszerűsítést, adócsökkentést és bürokráciacsökkentést is – rögzítette a miniszterelnök.

Lesz veszteségünk a trumpi vámháborútól

Mi vagyunk az adócsökkentés kormánya és azok is maradunk – jelentette ki a miniszterelnök. Orbán Viktor azt mondta: a Tax Foundation rangsorában Magyarországnak a hetedik legversenyképesebb adórendszere van a fejlett országok között. „Jogos, hogy miért nem az első, ezen kell dolgozni” – tette hozzá a miniszterelnök. A kormányfő úgy fogalmazott, a közelmúltbeli bejelentésekből – különösen a gyermeket vállaló anyák élethosszig tartó személyijövedelemadó-mentességéből – látni lehetett, hogy a kormány olyan elemet emelt be az adórendszerbe, amely hosszabb távon determinálja azt. Tehát ebből nem lehet ki-be ugrálni – jegyezte meg Orbán Viktor. Aki ismeri a politikát tudják, hogy ezt visszacsinálni nem lehet, de nem is akarják – jelentette ki, hozzátéve: ez az adócsökkentés be van betonozva. Magyarországnak olyan adórendszere lesz, amelynek egy hármas kombináció adja az alapját: annak munkára, illetve család- és gyermekvállalásra kell ösztönöznie, továbbá alacsony adófizetésekkel, adókedvezményekkel kell mindezt megvalósítania – hangsúlyozta a miniszterelnök.

„Jó okom volt a vétóra, hogy a döntésből kivegyem Magyarországot” – mondta az uniós csúcsról. Mi három évig nem küldtünk fegyvert Ukrajnába, nem sodródtunk bele a háborúba. Most, amikor a nemzeti álláspontunk mögé Amerika is felsorakozott, akkor aláírni a 26-ok megállapodását több mint hiba, bűn lett volna – fogalmazott. Hozzátette: békepártiak vagyunk, és a háború miatt már 20 milliárd eurót elvesztettünk. A háború után is lesz NATO, aki a magyar biztonság miatt aggódik, nem tudja miről beszél – mondta – „mi a NATO szíve közepében vagyunk”.

A Donald Trump által meghirdetett büntetővámok miatt „nekünk is lesz veszteségünk” – ismerte el a miniszterelnök, aki tényként beszélt arról, hogy azokat az EU-ra is ki fogják vetni. De hangsúlyozta, hogy egy magyar-amerikai gazdasági megállapodással, amit meg fognak kötni, ez a veszteség az esetünkben nullára, vagy közel nullára fog kijönni. Orbán Viktort azért is optimista, mert utalva a kettős adóztatás tilalmáról szóló megállapodásra – amit a Biden-adminisztráció felmondott – azt most újra meg fogjuk kötni.

Rengeteg pénz van, Budapesten nem indul fejlesztés

„Budapest fejlesztéséről nem fogunk lemondani, de a korábbi arányok nem tarthatók fönn. Óriási beruházások zajlanak most is a városban, déli elkerülő vasútberuházás, Pázmány Péter Egyetem, több százmilliárd forint, a budai vár felújítása, hogy csak néhány említsek, a fonódó villamos… Tehát vannak nagy budapesti fejlesztési programok, de a most futókon kívül újabbakat Budapesten most nem tudunk indítani” – mondta. A fejlesztésre rendelkezésre álló forrásokat területfejlesztési alapon, „alapvetően vidéki célpontokra kell irányítanunk” – tette hozzá, kiemelve a déli régiót. A miniszterelnök szerint a vidék felzárkóztatása fontos, hiszen Budapest az európai uniós fejlettség 165 százalékán áll. Fejlesztési pénzek lesznek, mondta Orbán, aki szerint „az uniós pénzek jönnek és jönni fognak”.

Rengeteg pénz van magyar gazdaságban, annyi a feladat, hogy idén ezeket a pénzeket megmozdítsuk és értelmes módon a gazdasági növekedés és termelékenység szolgálatába állítsuk – jelentette ki. Orbán Viktor megerősítette: elgondolásuk szerint ez az év az áttörés éve. Hozzátette: rengeteg pénz van a magyar gazdaságban, a vállalatoknál, a háztartásoknál, és óriási hitelezési kapacitások vannak a bankoknál. „Annyi a feladat, hogy ebben az évben ezeket a pénzeket megmozdítsuk, és egy értelmes módon a gazdasági növekedés és termelékenység szolgálatába állítsuk. Ez lehetséges. Erre megvannak a megfelelő embereink, megvannak a programjaink” – mondta.

Orbán Viktor a következő időszak magyar stratégiájának egyik elemeként beszélt a gazdasági semlegesség megőrzéséről, hangsúlyozva, hogy Magyarországnak semmilyen elszigetelődést nem szabad vállalnia. „Mindegy, hogy merről fúj a szél, meg hogyan csapkodnak a villámok”, a magyar gazdaságnak az az érdeke, hogy az Egyesült Államokkal, Kínával, az Európai Unióval és Oroszországgal is a lehető legjobb gazdasági kapcsolataink legyenek, és ebben semmilyen ideológiai vagy politikai korlátozást nem szabad elfogadnunk, mert egy vámháború kellős közepén be fogunk szorulni olyan helyzetekbe, amiből nem fogunk kiutat találni – fejtette ki.

A jegybank elkötelezett az inflációs cél fenntartása és elérése mellett – emelte ki Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) újdonsült elnöke a rendezvényen. Az elmúlt időszakban főként a külső makrogazdasági bizonytalanságok erősödtek, ezért fegyelmezett, türelmes monetáris politikára van szükség. Az MNB fokozott figyelemmel követi a külső és belső folyamatokat, illetve a kilátásokat övező kockázatokat – közölte a jegybank elnöke.