Az év végéig hátralévő időt a kata módszertani átalakításának alapos kidolgozására kellene fordítani, ezért sem logikus egy évközi változtatás bevezetése – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a VG-nek.
Parragh arról is beszélt, hogy még korai lenne eldönteni, hogy módosított katás adózást, vagy teljesen új adózást érdemes bevezetni, mert mindkettő mellett és ellen is szólnak érvek.
– A módosítás kockázata, hogy az új szabályozás vajon milyen vállalkozói hozzáállást vált majd ki. A kivezetéssel pedig visszamegyünk a startmezőre, az adózóknak ismét be kellene lépniük egy adónembe, amire a hajlandóság kérdéses. Azonban ha véget is ér a katázás, a helyére lépő adónak azonnal meg kell jelennie, hogy senkit ne érjen kár – jelentette ki.
Az MKIK elnöke aláhúzta, hogy mindkét elgondolás azon alapszik, hogy fenn kell tartani a kedvezményes adózást az önfoglalkoztatóknak, valamint az alacsony egzisztenciájú vállalkozásoknak, de úgy, hogy bezáruljanak azok a kiskapuk, amiket sokan visszaélésre használnak. Parragh úgy gondolja, ez a 430 ezer katás adózó mintegy 20-30 százalékát is érintheti.
Az adószintről Parragh azt mondta, hogy az 2013 óta változatlan, az inflációt sem követte le, ezért az MKIK szerint a katát érdemes lenne valamiféle sarokponthoz kötni.
– Amennyiben marad a kata, annak a jogszerűen katázók továbbra is nyertesei lesznek – tette hozzá. Szerinte a döntéshozó arra nyitott, hogy az eddigi 12 milliós éves bevételi plafont – ameddig jelenleg fennáll a kedvezményes adózás – 18 milliós szintre emeljék. Cserébe viszont az egy megrendelőhöz normál adózás mellett engedélyezett éves 3 milliós számlázási maximum csökkenhet, hogy megakadályozzák az ügyeskedést.
Parragh az utóbbi napokban nemcsak a katával kapcsolatos gondolataival, hanem azzal is felhívta magára a figyelmet, ahogyan a tanárokról és a tűzoltókról nyilatkozott. A Népszavának adott interjúban azt mondta: „… a tanároknak ott a szabad nyár, délután négykor hazamehetnek. Minden egyes szakmánál más és más. Egy tűzoltót motiválhat a társadalmi megbecsültség és az adrenalin-löket”.
– Nem tudom, hogy Parragh László tényleg ennyire fogalmatlan vagy a hangulatkeltés miatt hazudik a közvélemény arcába. Ha az előbbi igaz, akkor nem értem, mit keres ennyi háttérismeret nélkül a szakképzés környékén – mondta a Magyar Hangnak ezzel kapcsolatban Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének képviselője.
A Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke szerint a Parragh által emlegetett adrenalinlöket, mint motivációs erő hosszú távon épp hogy a tűzoltók egészségét roncsolja.