Publicus: a magyarok kétharmada nem nyaral az idén
A felújított dinnyésháti strand- és csónakkikötő Tiszanána Dinnyéshát településrészén 2021. július 13-án (Fotó: MTI/Komka Péter)

Az emberek kétharmada nem volt és nem is tervezi, hogy az idén nyáron nyaralni megy – derült ki a Publicus Intézet Népszava számára készített kutatásból, amit telefonon és online készítettek, június 30. és július 7. között. A lap szerint így „már azelőtt is ilyen lesújtó volt a kép, hogy a forint újabb történelmi mélypontra gyengült volna, és még nem volt hír a kata-szigorításról valamint a rezsidrágításról.”

– A nyaralni indulók negyedének az árak emelkedése, valamint az euró és a dollár drágulása átírta az előzetes terveit. Az ellenzéki szavazók harmada, a kormánypárti hívek 9 százaléka számolt be arról, hogy módosítani kellett a nyaralás programján. Az iskolai végzettséget nézve az érettségivel rendelkezők közül kellett a legtöbb nyaralni indulónak újraterveznie eredeti elgondolását. Nagy többségük, 58 százalékuk drasztikusan visszavágta a nyaralási büdzsét és úgy döntött, hogy a drágulás miatt az idén nem megy nyaralni. Ötödük megkurtította a szabadság időtartamát, 9 százalék pedig külföldi helyett hazai helyszínt keresett inkább – olvasható a Népszava felmérést ismertető cikkében.

A kutatásból szerint a legkevésbé a 60 év felettiek mennek nyaralni, alig több, mint ötödük vakációzik, a harminc alattiaknak viszont a fele elutazik. Leginkább a diplomásoknak fér bele a vakációzás, hiszen 59 százalékuk utazik valahová. Minél kisebb az iskolai végzettség, annál kevesebb az esély a nyaralásra, a legfeljebb 8 általánossal rendelkezőknek már csak 23 százaléka reménykedhet abban, hogy elutazhat valahova – derül ki a Népszava összeállításából.

Mint a lap írja: „Kevés olyan kérdés akad az országban, melyben a politikai szimpátia nem osztja meg az embereket, abban azonban pártpreferenciától függetlenül egyetértettek a válaszadók, hogy jellemzően ugyanannyi vagy kevesebb időt töltenek vakációzással, mint a koronavírus-járvány előtt. A kormánypárti és az ellenzéki szavazóknak is csak 4 százaléka állította, hogy hosszabb ideig nyaral az idén, mint a Covid előtti időkben.”

A felmérésből az is kiderült, a többség bő egy hetet szán a pihenésre, a megkérdezettek hatoda 50 ezer forintot sem szán kikapcsolódásra, 45 százalékuk fejenként 50-150 ezer forintot tud a nyaralásra fordítani.