Száj és körömfájás: Szlovákia 17 kishatárátkelőt zár le
A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt lezárt állattartó telep Kisbajcson (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

A szlovák kormány rendkívüli ülésen arról döntött, hogy éjféltől lezárnak 17 kishatárátkelőt a magyar és az osztrák határon a száj- és körömfájásjárvány miatt. Richard Takáč mezőgazdasági miniszter szerint az így „megspórolt” rendőrök és állategészségügyi dolgozók a gócpontok 10 km-es környezetében ellenőrzik majd a tenyészeteket, írja az Új Szó.

Az érintett átkelők a szlovák-magyar határon: Dunacsúny, kishatárátkelő, Dunaradvány-Neszmély – komp, Helemba – Ipolydamásd, Szalka – Letkés, Ipolyhídvég – Drégelypalánk, Ipolyvarbó – Őrhalom, Ráros – Ráróspuszta, Sajólénártfalva (Lenartovce) – Bánréve, Gömörhosszúszó (Dlhá Ves), Kenyhec – Abaújvár, Tornanádaska (Trstené pri Hornáde) – Kéked, Eszkáros (Skároš) – Hollóháza, Alsómihályi (Michalany) – Alsóregmec, Nagytárkány – Zemplénagárd, Nagygéres – Rozvágy és Bodrogszerdahely – Karos.

Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter szerint a határátlépés korlátozására azért van szükség, mert a magyarországi intézkedéseket a szlovák kormány nem tartja elég biztonságosnak. „A szigorítás annak eredménye, hogy látjuk, Magyarország egyes intézkedései nem elégségesek” – mondta az Új Szó szerint a kormány ülését követően Taraba. Az erdőháti tenyészetbe (Plavecký Štvrtok) valószínűleg a magyarországi Levélről került a járvány, az egyik alkalmazott járt a magyar farmon, és ő lehetett a közvetítő.

Mindeközben Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón arról beszélt, Magyarországon nincs újabb kitörés, a betegséggel érintett négy telepből pedig kettőben befejeződött a mentesítési munka, kettőben pedig még folyamatban van. A fertőzéssel érintett telepek településeire is csak fertőtlenítés után lehet eljutni, a telepek köré a vadállomány távoltartására villanypásztorokat telepítettek. Az agrárminiszter közölte azt is, hogy a járványügyi szabályok betartását a rendőrség segíti, a kistermelőknek a védekezéshez szükséges fertőtlenítőszereket ingyen biztosítják. Elhangzott az is, hogy a térségben megkezdődik a beragadt sertésállomány vágóhídi feldolgozása, az operatív törzs a Pápai Hús Kft.-t jelölte ki a feladatra, a szállítások ütemezéséről az érintett gazdálkodókkal egyeztetnek.

A miniszter hangsúlyozta, a „különböző érdekekből” készített felvételek „súlyos károkat okoznak” – ezzel nyilvánvalóan azokra a videókra utalt, amelyeket a hétvégén tettek közzé a Hegyeshalom melletti Csemeztanyán elföldelt több ezer marhatetemről. Nagy István szerint az, ami ott történik, „egy normális biológiai folyamat része, mert az állati tetemek elbomlása során gázok keletkeznek, amiknek távozniuk kell. Kiemelte, a tetemek elföldelése speciális szakmai munka, az oszlási folyamatnak megfelelően kerül a tetemekre folyamatosan a földréteg. A végleges, három és fél méter vastag földréteg 10-14 nap alatt alakul ki, a hantolási folyamat akkor fejeződik be” – fűzte hozzá.