2023-ban tovább csökkent a cégalapítási kedv Magyarországon, miközben egyre kevesebb új szereplő lép a piacra – áll az Opten céginformációs rendszer összesítésében. Az újonnan induló vállalkozások élettartama rövid, és a cégbirodalmak térnyerése folytatódik: egyre több vállalkozó rendelkezik tíz vagy több cég felett közvetlen vagy közvetett befolyással.
Tavaly kevesebb mint 26 ezer új társas vállalkozás jött létre Magyarországon, ami jelentős visszaesés az előző évhez képest, és az elmúlt hét év leggyengébb eredménye. A cégalapítási kedv visszaesése érthető, hiszen az elmúlt évek gazdasági nehézségei, a növekedés lassulása és a visszaesés miatt sokan óvatosabbak lettek. Azonban nem csak a cégalapítások csökkentek, hanem az úgynevezett új szereplők száma is, akik olyan magánszemélyek, akik ez idáig semmilyen formában – akár tulajdonos, akár cégvezető – nem vettek részt még társas vállalkozásban. Míg 2022-ben minden negyedik új cég teljesen új szereplőhöz volt köthető, addig 2023-ban már csak 23,5 százalékuk volt ilyen. A többi új vállalkozás vagy már meglévő cégekhez, vagy azok tulajdonosaihoz, ügyvezetőihez kapcsolódott.
– Noha az új belépő magánszemélyek arányának csökkenése egyelőre nem számít drámai változásnak, jól látszik, hogy a már működő vállalkozások és azok vezetői aktívabbak lettek a cégalapítások terén. Ez inkább a már meglévő cégbirodalmak növekedését vagy stabilizálását mutatja 2023-ban – mondta Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője. Az új vállalkozások várható élettartama alacsony, például a felszámolási eljárásba került cégek közel ötöde még hároméves sem volt az elmúlt évben, míg a 3-5 évesek aránya meghaladta a 30 százalékot. A piaci szereplők viszonylag gyorsan cserélődnek, de ez leginkább a cégek szintjén történik, a vállalkozók és ügyvezetők jellemzően új cégeknél folytatják tovább a munkájukat.
A hazai cégbázis szövevényes térképe 2023-ban hasonlóan alakult, mint az előző évben. Jelenleg több mint 6 ezer vállalkozónak van közvetlen befolyása legalább hat cég felett, és már több mint ezer vállalkozó rendelkezik tíz vagy több céghez kötődő kapcsolattal. Ebben a körben látványos a növekedés, két év alatt több mint 20 százalékkal nőtt az ebbe a szegmensbe tartozók száma. Fontos kiemelni, hogy ezek a számok csak a közvetlen befolyásokat mutatják. Ha a közvetett befolyásokat is számoljuk, még nagyobb arányokról beszélhetünk, azoknak a száma, akik közvetetten irányítanak hat vagy több céget, már eléri a 10,5 ezer főt, míg 11 céget közvetetten birtokló vállalkozóból 3,5 ezer van.
A tavalyi év végére 12 ezerrel kevesebb társas vállalkozás működött, mint az év elején, és idén is már közel 8 ezerrel csökkent a számuk. Az alapítási kedv idén alacsonyabb, mint tavaly, pedig már az is gyengének számított szezonális összehasonlításban. A csökkenő cégalapítási kedv, az új belépők visszaesése és a hatnál kevesebb céggel rendelkezők számának csökkenése mind azt mutatja, hogy egyre inkább a cégbirodalmak dominálnak.