Az évezred bukása lett a Paks II. beruházásból Tordai Bence szerint. A politikus Facebook-oldalán a nemrég benyújtott törvénymódosító javaslatot értékelte, melynek értelmében már jövőre drágulhat az eredetileg 12,5 milliárd eurósra tervezett beruházás. A szerződés létrejöttének napjától számított tíz év letelte után ugyanis a megrendelő, egyeztetve a fővállalkozó Roszatommal, növelheti a kivitelezési árat.
Tordai szerint ezzel lehetővé tették, hogy a csillagos égig dráguljon az új orosz erőmű. „2014-ben Magyarország történetének legdrágább beruházásaként emlegették a tervezett paksi bővítést. Most, 10 évvel később a helyzet sokkal rosszabb: Magyarország a történelem legnagyobb balekjának bizonyult az Orbán-kabinet aktív közreműködésével” – fogalmazott a Párbeszéd korábbi társelnöke. A politikus emlékeztetett rá, hogy már az eredeti szerződés aláírását is ellenezte „Orbán közvetlen udvartartásán kívül gyakorlatilag mindenki”, beleértve az MVM akkori szakembergárdáját is. Az is gyorsan kiderült Tordai szerint: Orbán nem mondott igazat azzal, hogy „Brüsszel mindenről tudott, mindent jóváhagyott”. Mindennek eredménye három évig tartó uniós vizsgálat lett.
„Ezt az egészen tragikomikus eljárást a kormány mindig azzal indokolta, hogy páratlanul előnyös szerződést kötöttek, amelynek minden kockázatát az orosz fél viseli: kulcsrakész atomerőművet kapunk, fix áron. Természetesen ebben is hazudtak: a most tárgyalt törvényjavaslattal éppen arra kérnek biankó felhatalmazást, hogy Putyinék tetszőleges mértékben megemelhessék az árat. Orbánékon kívül mindenki tisztában volt vele: olyan, hogy fix árú atomerőmű, a valóságban nem létezik, mégis ezzel próbálták megvédeni a gyanúsabbnál gyanúsabb trükközéseket Paks körül” – fogalmazott Tordai, aki szerint az ár megháromszorozódása is valószínű lehet. Tehát, mint írta, vagy tíz éven át hazudott a kormány arról, hogy a szerződés fix árról szól, vagy valóban az volt, de ebből a számunkra kedvező szerződésből a Roszatomot önként kiengedik.
Tordai felhívta arra is a figyelmet, hogy az elmúlt években a miénkhez hasonló okokból Bulgária és Finnország is felmondott már a Roszatomnak, és egyik országban sem nőtt annyival a piaci áramár, mint nálunk.Ráadásul, tette hozzá, a késés is teljes egészében az oroszok hibája, mert ők ragaszkodhattak az Európai Bizottság engedélyét nélkülöző, a versenyt kiiktató konstrukcióhoz. Továbbá ők nem tudtak eddig a magyar és európai előírásoknak megfelelő tervdokumentációt benyújtani a magyar nukleáris hatóságnak. Bár a terv az volt, hogy az első új blokk 2023-ban megkezdi a próbaüzemet, a Roszatom mostanáig a létesítési engedély megszerzéséig sem jutott el. Márpedig Tordai szerint ez nem a magyar állam hibája, a terheket annak kell viselnie, akié a felelősség.
„Felszólítjuk a kormányt: eszébe ne jusson nyomást gyakorolni a független nukleáris hatóságra a létesítési engedély kiadása érdekében. Mert ha sebtében elkezdik az építkezést, megpróbálva kész helyzet elé állítani az országot, az EU-t, a választókat meg a következő kormányt, akkor csak a vesztesége lesz nagyobb ennek az eleve bűnben született, egyre katasztrofálisabb, és már így is túl sokba került projektnek. Egy biztos: mi, zöldek nem fogunk bólogatva asszisztálni ahhoz, hogy az orosz vazallussá tett Orbán Viktor csendben kifossza Magyarországot! És a Fidesznek is azt ajánljuk, hogy még időben gondolják végig: tényleg ennyire akarják, hogy Putyin nevessen a végén?” – tette fel a kérdést bejegyzése végén Tordai Bence.