
Cikkünk frissül!
Két Győr-Moson-Sopron megyei szarvasmarha telepen igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget 2-án reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.
A hivatal közleménye szerint március 11-én és 21-én is negatív laboratóriumi eredményei voltak annak a két szarvasmarha állománynak, amelyekben szerda reggel igazolta az RSzKF vírus jelenlétét a Nébih. A Darnózseli településen lévő telepen 1000, míg a Dunakilitin található gazdaságban 2500 szarvasmarhát tartanak. Április 1-jén mindkét állományban azonosították a betegség klasszikus tüneteit, ezért a kormányhivatal hatósági állatorvosai soron kívül mintát vettek az állatokból, amelyekben a Nébih laboratóriuma kimutatta a vírust.
Pásztor Szabolcs országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte a telepeken lévő szarvasmarhák vakcinázását, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. A kitörések közül a hatóság védő- és megfigyelési körzetet állít fel, amelyekben a szigorított előírások lépnek életbe. A járványügyi nyomozás elindult. Ennek során a hatósági szakemberek mindenekelőtt a fertőzött telepekkel kapcsolatban álló kontaktgazdaságok felkutatására koncentrálnak, de a fertőzés lehetséges forrását is vizsgálják.
A honvédséget is bevetik
Nagy István agrárminiszter Facebook-videójában azt mondta, Darnózselin 1000, Dunakilitin 2500 tehén érintett a vírus által. A miniszter kiemelte, „minden erőnkkel azon dolgozunk, hogy sikerüljön megfékezni a további kitöréseket”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy új intézkedéseket vezetnek be: Rajkától Esztergomig minden határátkelőhelyen fertőtlenítő pontokat alakítanak ki, csak úgy lehet be- és kilépni ha fertőtlenítésen esnek át a járművek. Ezentúl az autópályán Hegyeshalomtól Bőnyig minden kihajtónál fertőtlenítési pontokat állítanak fel, fertőtlenítő szőnyegeket helyeznek el, hogy megakadályozzák, hogy a megyéből kitörjön a vírus és tudják megfékezni – mondta a miniszter. Ezen intézkedések sikeres végrehajtáshoz a honvédségtől kérnek segítséget, hogy rendezetten, fegyelmezetten, a nap 24 órájában, ellenőrzött körülmények között tudják a vírus elleni védekezést folytatni – ismertette Nagy István. „Arra kérek mindenkit, hogy a hatóság utasításait a legmesszebb menőkig, fegyelmezetten tartsák be. Csak így van esélyünk további kitörések megakadályozására” – fogalmazott az agrárminiszter.
A Tisza Párt azonnali és valódi intézkedéseket vár el a kormánytól a járvány megszűntetése érdekében – reagált Magyar Péter a történtekre. Közleményében a gazdák javaslatai alapján konkrét intézkedéseket is sürgetettt.
Kedden a Paraméter.sk írta először arról, hogy megjelenhetett a járvány a két településen, a Magyar Hang ezért kérdésekkel fordult a Nébihhez, akik szerda reggel elküldték közleményüket válaszul. A Paraméter friss cikke szerint a szerdai szlovák kormányülés előtt Richard Takac földművelésügyi miniszter is megerősítette, hogy igazolták a fertőzés jelenlétét a két magyarországi farmon.
Domokos Zsolt a Dunakiliti Agrár Zrt. ügyvezetője a Paraméternek azt mondta kedden, hogy az állataiknál a betegségre jellemző enyhébb tüneteket fedeztek fel, ezért azonnal értesítették az illetékes állatorvosokat, akik mintákat vettek. Domokos arról is beszélt, családi gazdaságukban összesen 2300 állatot tartanak. Az istállóik egy részét, ahol erre lehetőség volt, hermetikusan lezárták.
Leölik az állatokat
A ragadós száj- és körömfájás járvány veszélyességéről több cikkünkben is írtunk, legutóbb kérdések és válaszok formájában foglaltuk össze, mit lehet tudni. Március elején azonosították először a fertőzést, Kisbajcson, majd a Duna túloldalán, Szlovákiában is kimutatták a fertőzést három marhatartó telepen, aztán a szintén Győr-Moson-Sopron megyei Levélen is. Az országos főállatorvos a járvány megfékezése érdekében március 30-tól újabb intézkedéseket vezetett be és a már meglévőeken is módosított: többek között az ország teljes területén tilos a betegségre fogékony fajokat bemutató vásár és kiállítás szervezése.
A Magyar Hang ellátogatott a marhatartó telephez legközelebb eső lakott zónába, Levél Vásárváros nevű övezetébe március 27-én. Itt főként kismamákkal, nyugdíjasokkal tudtunk beszélni: hallottak a fertőzésről, de annak közvetlen hatásaitól nem tartanak, hiszen a vírust csak nagyon ritkán kapja el ember, és könnyen átvészelhető betegségről van szó, a kutyákra, macskákra pedig nem terjed át. A járvány közvetett hatása azonban jogosan aggasztja a levéli lakosságot is: ha országossá válik, még több állatot kell leölni, tovább drágulhat a sertés és marhahús. Megszólaltattunk egy helyi gazdálkodót is, akink viszont húsba vágó problémát jelent a betegség: Levél tucatnyi disznójából öt az övé, az önkormányzat döntése alapján azonban március végéig le kell majd ölnie hízóit. Amik nem is vastagodtak meg igazán. „Most hetven kilósak, kicsik még, karácsonyig 350 kilósra hízlaltuk volna őket, de ennek annyi” – mondta a neve elhallgatását kérő gazda. Bár a jegyző ígérete szerint a leölt disznók után kártérítés jár, nyilatkozónk nem tudta, hogy ezt az állatok jelenlegi vagy maximálisan elérhető súlya alapján számolják majd el. Azonban annak is örült, hogy az önkormányzattól kapott egy mélyhűtőt: a malacoktól vágás előtt vért vesz a Nébih szakembere, és ha nem fertőzöttek, húsukat megeheti a család. Öt sovány malac pedig talán még belefér a kölcsönhűtőbe is.
A kormányinfón is téma volt
A száj-és körömfájás téma volt a csütörtöki kormányinfón is. A lehető legszigorúbb intézkedéseket vezettük be – mondta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a járvánnyal, illetve a levéli esettel kapcsolatban. Az egyébként nagyon rossz hírben a miniszter azt jónak tartotta, hogy a betegséget már a kezdeti szakaszában sikerült észlelni, és bár az állatállományt így is le kell ölni, addig vakcinázzák az állatokat, hogy a fertőzés ne terjedjen tovább. – Nyilvánvalónak tűnik, hogy a fertőzés Szlovákiából érkezett, ezért szorosan együttműködnek a szlovák hatóságokkal – mondta Gulyás. A szlovák kormány ezt valószínűleg másként látja, hiszen azonnal lezárták Magyarországgal közös összes kis határátkelőjüket, mihelyt tudomást szereztek a levéli fertőzésgócról, csak a körömi és párkányi nagy átkelőket hagyták nyitva.
A kormányinfón egy – kérhetünk-e uniós támogatást a járvány miatt – Gulyás Gergely azt mondta: ha a száj- és körömfájás fertőzés már az állatállomány nagy részét veszélyeztetné, akkor lehet vis major segélyt is kérni az EU-tól.