Vámháború: Trump saját főszereplésével rendez valóságshow-t
Az újraválasztására készülő jelenlegi amerikai elnök, Donald Trump formálisan is elfogadja az elnökjelöltséget a republikánusok konvenciójának utolsó napján a washingtoni Fehér Ház kertjében tartott ceremónián 2020. augusztus 25-én (Fotó: MTI/EPA/Polaris Images Pool/Erin Scott)

– Donald Trump gazdasági intézkedései, a vámok ígérgetése, bevezetése majd felfüggesztése folyamatosan égeti el a bizalmi tőkét. Az így kialakult bizonytalanság kifejezetten negatívan hat a gazdasági folyamatokra. A vállalatok nem tudják, mire számítsanak: lesznek-e vámok vagy mégsem, így bizonytalanok a beruházási döntéseket illetően is – a többi között erről beszélt a Magyar Hangnak Virovácz Péter. Az ING Bank vezető gazdasági elemzője a vámháború újabb éles fordulataival kapcsolatban azt mondta: ebben a szituációban az tűnik biztosnak, ha beépítik az árakba a feltételezett vámokat, vagyis Trump kiszámíthatatlan politikájának árfelhajtó hatása lesz. Nem mindegy azonban, hogy tíz, vagy ötven százalékos vámról beszélünk. A kettő között óriási különbség van, amihez igazodni kell a gyártók politikájának, például az árpolitikában. Az extra magas vámok egyébként könnyen kikerülhetők – ezt már korábban is tapasztaltuk – például amikor egy másik, kedvezőbb vámtétellel rendelkező országon keresztül érkezik az áru az Egyesült Államokba – elemezte a pillanatnyi helyzetet Virovácz Péter.

Csütörtökön délután csendesülni látszik az Egyesült Államok és – Kína kivételével – a világ közötti vámháború. Donald Trump eddigi tevékenységét látva azonban nem tudni, meddig lesz igaz ez a mondat, hiszen bármikor eszébe juthat egy újabb, a világgazdaságot megingató, és a gazdasági élet szereplőit az őrületbe kergető ötlet. Ismert ugyanis, hogy az amerikai elnök sűrűn módosítja a különböző országokat érintő vámtételeket, mondván, csökkenteni kell az amerikai kereskedelmi deficitet, vissza kell hozni a gyártást az USA-ba, illetve növelni kell az állam bevételeit.

Legutóbb az egész világ összes országára kivetett tíz százalékos vámtételt országonként eltérő mértékben jelentősen megemelte. Az Európai Unióból származó áruk esetében 20 százalékra emelkedett a vám, a fő ellenség Kínával szemben immár 125 százalékra. Válaszul az Európai Bizottság úgy döntött, hogy viszonossági vámokat vezet be. Ezt követően Trump – a Kínára vonatkozó vámtétel kivételével – 90 napra felfüggesztette a belengetett vámok alkalmazását. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte Donald Trump döntését, mert bízik abban, hogy tárgyalásos úton rendezhetik a konfliktust az amerikai elnökkel. Egyúttal bejelentette, hogy kölcsönösségi alapon az EU is felfüggeszti a frissen kiszabott vámok alkalmazását. Az unióban ugyan összességében örömmel fogadták Trump utóbbi lépését, de azért még távolinak érzik a kereskedelmi feszültségek végleges megszüntetését.

Senki nem tud semmit

Nem véletlen ez a bizonytalanság, hiszen Donald Trump januári beiktatása óta gazdasági ámokfutásról beszélhetünk, amelynek hatására teljesen elbizonytalanodtak a piacok. Egyik napról a másikra zuhannak vagy az egekbe szállnak a tőzsdeindexek és a devizaárfolyamok. Jól mutatja a bizonytalanságot, hogy a forint árfolyama az elmúlt két és fél hétben hullámvasútra került: az euró árfolyama 397 és 410 forint között alakult. A vámok felfüggesztésének hírére csütörtök kora délután erősödőben volt a nemzeti valutánk, az árfolyam a 405-407 forintos szinten mozgott, majd később újra gyengülésnek indult.

Tudatos Trump „őrült ember politikája”?
Wekerle Szabolcs

Tudatos Trump „őrült ember politikája”?

A Trump-show folytatódik, és az amerikai elnök lépésein egyre nehezebb eligazodni. Szereti az elektromos autókat, vagy üldözi őket? Egyáltalán: van bármiféle koncepció a Fehér Ház urának manővereiben?

Az ING Bank vezető gazdasági elemzője szerint ennek a piaci bizonytalanságnak rövid távon nem lesz jelentős hatása a gyártási folyamatokra. Nem lesznek leépítések, nem fogják vissza jelentősen a gyártást. Az Audi például nem szállít az USA-ba, hanem raktárra termel, miközben értékesítik az Amerikában felhalmozott készleteket. Jelentősebb negatív gazdasági hatásokra akkor kell számítani, amikor a fogyasztói bizalom gyengül, nem akarnak vagy tudnak vásárolni az emberek. Na, ekkor fogják majd vissza a termelést a gyártók, és engedik el a munkaerőt.

A vámok adóként működnek

Felvetésünkre, hogy felfoghatók-e egyfajta adóemelésként a vámok, Virovácz Péter elmondta, hatásukat tekintve mindenképpen, hiszen a vámtétel beépül a termékek árába. Ugyanakkor nagy kérdés, hogy valóban sikerül-e elérni a célt, vagyis tervezetten növelni az állami bevételeket. Ha ugyanis mégis leáll például az Amerikába irányuló autóexport, mint például az Audi esetében, akkor nincs plusz bevétel. Ha pedig mégsem lesznek extra magas vámok, hanem marad a tíz százalék, akkor megint csak bizonytalan a tervezett nagyobb bevétel elérése.

– Ebben a bizonytalan és kiszámíthatatlan környezetben nagyon nehéz bármit is mondani a hazai növekedési kilátásokról, ezért én nem nagyon változtatnék korábbi várakozásomon, azaz másfél, két százalékos növekedésre számítok. Persze az is előfordulhat, hogy a nagy beszállító vállalatok – megunva a folyamatos bizonytalanságot – azt mondják, nem szállítanak az Egyesült Államokba. Ebben az esetben a legkülönfélébb ösztönző programokkal Európán belül értékesíthetik az autókat, illetve egyéb termékeket. Így a megnövekedett kínálat lenyomhatja az árakat, lassulhat az infláció, ha támogatást is kapnak ehhez, az még a keresletet is növelheti – tette hozzá az elemző.

Néha gyógyszert kell szedni – Donald Trump a vámokról
Magyar Hang

Néha gyógyszert kell szedni – Donald Trump a vámokról

Az ázsiai tőzsdék hatalmas mínusszal indították a reggelt, de az amerikai elnök nem aggódik.

Kérdésünkre Virovácz Péter elmondta, elképzelhető a magyar kormány által hangoztatott forgatókönyv is, amennyiben a gyártók úgy döntenek, hogy a vámok ellenére mégis exportálnak Amerikába, de a költségek csökkentése érdekében keletre, esetleg éppen Magyarországra hozzák a termelést. Így akár jól is járhatunk. Ezzel kapcsolatosan két gond van. Egyrészt ebben az esetben még a jelenleginél is jobban erősödne a magyar gazdaság összeszerelő jellege, amitől pedig már inkább szabadulni kellene, nem erősíteni. Ebben az esetben tovább növekszik a már eddig is igen nagy kitettségünk a globális gazdasági ingadozásoknak. Ez egyben azt is jelentené, hogy továbbra sem gyorsul az uniós átlaghoz való felzárkózásunk tempója.

Saját magának rendez valóságshow-t az elnök

A másik – folytatta az elemző –, hogy nincs elegendő munkaerő, legfeljebb keletről érkezett vendégmunkások jöhetnek szóba. Annak nagyon kicsi a valószínűsége, hogy a gyártással együtt német vagy más, nyugat-európai munkaerő is érkezne az országba. Nehezen képzelhető el, hogy a német, osztrák, esetleg francia kormány tétlenül nézné a termelés keletre települését, hiszen az jelentős munkanélküliséget eredményezne, így csökkentené újraválasztásuk esélyét. 

Kérdésünkre Virovácz Péter elmondta, annak ellenére, hogy már a republikánus párton belül is megjelentek a megfontoltabb lépéseket sürgető hangok, nem nagyon látja esélyét annak, hogy nyugvópontra jussanak a gazdasági folyamatok, amíg Donald Trump az amerikai elnök. Ha véletlenül fél, egy év múlva a vámokkal kapcsolatos bizonytalanságok megszűnnének, akkor Donald Trump maga generálna újabbakat, mert mindig szeret a figyelem középpontjában lenni. Első elnöksége idején is ezt láttuk. Azt sem szabad elfelejteni, hogy jövő év őszén jönnek a félidős választások, amikor újraindul a politikai harc. Ha akkor nyernek a republikánusok, akkor marad minden a régiben, ha elveszítik a többséget, akkor rendeleti kormányzás következik, és ekkor ismét csak a vámokkal való játék erősödésére lehet számítani. Összefoglalva elmondható, nem nagyon látszik, hogy rövid távon eltűnne a piacok változékonysága, hirtelen ingadozása, hiszen Trump egyfajta gazdaságpolitikai valóságshowt csinál, amelynek a középpontjában ő maga áll.