Vámháború: Trumpék rossz képletet használtak?
(Forrás: Facebook)

Egy amerikai konzervatív agytröszt, az American Enterprise Institute (AEI) készített egy elemzést arról képletről, amely alapján a Trump-kormányzat kiszámolta a múlt szerdán a világ összes országára kivetett vámokat, és érdekes megállapításokra jutott. Az Axios azt írja, hogy a számításba hiba csúszhatott, ami mintegy négyszeresére növelhette a kiszabott vámok mértékét a gazdasági szakértők szerint.

Miután Donald Trump bejelentette a viszonossági vámokat, kormánya közzétette a képletet, ami alapján a gazdasági tanácsadók kiszámolták azok mértékét. Az AEI szerint – írja az írást szemléző Telex –, az egyenlet jobb oldalán szereplő két változó kioltja egymást, ami gyakorlatilag szükségtelenné teszi őket. Az egyik ilyen változó az importárak a vámok hatására történő változását jelenti, ezt az állami döntéshozók 0,25 értékben határozták meg. Az AEI tanulmánya szerint azonban rossz értékkel számoltak az importárakra, és helyette a kiskereskedelmi árat használták.

Így a 0,25 helyett valójában 0,945 lenne a helyes érték, írják az AEI gazdasági szakértői. A helyes érték használatával kisebb vámokat kellett volna kivetni az egyes országokra, Vietnám esetében például a kivetett 46 százalék helyett csupán 12 százalék jött volna ki, és az Európai Unióra kiszabott 20 százalék helyett is csak 10 százalékos lenne a viszonossági vám.

A szakértők azt írják, hogy a kormány által használt képlet gazdaságelméletileg eleve megalapozatlan, mivel a figyelembe vett tényezőkön kívül számos más változó is hatással van a vámok által befolyásolni kívánt folyamatokra. Szerintük, még ha komolyan vesszük is a képlet megalapozottságát, a számításban nagy valószínűséggel akkor is hiba van, mivel a fentebb említett hibás érték jelentősen megnöveli a végeredményt.

A kormányzat a Harvard Business School professzorának, Alberto Cavallónak a kutatási eredményeire hivatkozott, amelyre állításuk szerint a vámok kiszabását alapozták. Azonban maga Cavallo posztolt arról az X-en, hogy számára sem világos, milyen módon alkalmazták az ő eredményeit.