A ditrói pékségen alkalmazott Srí Lanka-i vendégmunkások ügye a pékség tulajdonosai és egyes volt alkalmazottai között régóta meglévő gazdasági konfliktust élesztett fel – állapította meg a romániai ombudsman („a Nép ügyvédje”), Renate Weber. A jelentése alapján ez a kiéleződött konfliktus vezetett egyes személyek szélsőséges és intoleráns megnyilvánulásaihoz.
Az MTI által szemlézett jelentésben az ombudsman úgy vélte: a konfliktusban annak is fontos szerepe volt, hogy a ditrói lakosok nem ismerték a vendégmunkások státusát, és alaptalan félelmeket tápláltak velük szemben. E helyzethez a médián keresztül érkező téves és megalapozatlan információk is hozzájárultak.
A „fekete kezeikkel ne érjenek a párnához és ágyneműhöz" | Magyar HangAz ombudsman megállapította, hogy a közösségi portálokon keresztül, az internetes térben csúcsosodtak ki az indulatok. A helyszíni vizsgálat azonban azt mutatja, hogy a feszültséget sikerült levezetni, a két vendégmunkás biztonságban érzi magát, és folyamatosan dolgozik a pékségben, a ditrói közösség pedig sajnálja a történteket.
Az ombudsman megemlítette, hogy a helyi római katolikus segédlelkész nem megfelelő viszonyulása mélyítette a konfliktust. A polgármester azonban megfelelően kezelte a helyzetet, és mindent megtett azért, hogy megelőzze az indulatok elszabadulását. Az elöljáró azt is kezdeményezte, hogy a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) tanárainak a bevonásával tartsanak helyi tájékoztató kampányt a további hasonló helyzetek elkerülése céljával.
Az ombudsman közölte: továbbra is figyeli a ditrói ügy fejleményeit. Arra is emlékeztetett, hogy jelentést készít a gyűlöletbeszédről, amelyben arra is kitér, hogy az online térben mennyire hiányzik a gyűlöletkeltő megnyilvánulások szabályozása.
Elhatárolódik az egyház a ditrói migránsellenes segédlelkésztől | Magyar HangAz 5500 lakosú, 98 százalékban magyarok által lakott gyergyószéki Ditróban január közepén állt munkába két Srí Lanka-i pékmester, akiket a pékséget működtető helyi vállalkozó munkaközvetítő cég segítségével szerződtetett, miután megelégelte, hogy nem talál helyben megfelelő munkaerőt. A sötét bőrű pékeket bevándorlóknak tekintette a község lakosságának egy része, és ellenségesen viszonyult hozzájuk.