Cikkünk frissül
Több ukrán megyében is célba vették az energetikai infrastruktúrát az orosz támadások pénteken – írja a Karpatalja.ma. A robbanásokat több nagyvárosban is hallották.
Miroszlav Bileckij, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás vezetője arról számolt be, hogy Kárpátalja légterét két rakéta szelte át. Mint írta: „az egyiket a kárpátaljai 101-es területvédelmi dandár katonái hatástalanítottak Munkács közelében. Az illetékes szakemberek a helyszínen dolgoznak. A részletek tisztázása folyamatban van. A másik rakétát Várkulcsa község közelében lőtték le. Károkról vagy áldozatokról nem érkezett információ.” Vitalij Glagola ungvári újságíró Telegramján számolt be arról, hogy előzetes információk szerint a Munkácsnál lelőtt rakéta nem is rakéta, hanem egy levegőből indított H-101-es típusú robotrepülő lehetett, melynek darabjait jelenleg is keresik.
Oroszország péntekre virradóra átfogó támadást hajtott végre az ukrán energiaszolgáltatás kulcslétesítményei ellen – írja a The Guardian. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az oroszok 93 rakétával és több mint 200 drónnal támadtak. Az ukrán erőknek 81 rakétát sikerült lelőniük. Az ország nyugati régióit Kinzsal hiperszonikus rakétákkal támadták, Herman Haluscsenko energiaügyi miniszter szerint mindent megtesznek, hogy minimalizálják az energiarendszerben okozott károkat. Zelenszkij a támadással kapcsolatban így nyilatkozott: „Ez Putyin béketerve – mindent lerombolni. Milliók terrorizálása árnyékában képzeli el a béketárgyalásokat.”
Legutóbb a november 17-i légitámadás során hullottak lakatlan területre ellenséges rakéták és drónok roncsai Munkács és Rahó közelében. Lapunk is írt arról, sokan felháborodtak, hogy nyár végén elengedte a kárpátaljai menekültek kezét a magyar kormány, mondván a térség nem számít háború sújtotta területnek. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy augusztus 21-e óta alapvetően azoknak jár szálláshely a magyar állam támogatásával, akik a kormány megítélése szerint „Ukrajna katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységeiből” érkeztek. Hogy az egyes ukrán megyék érintettek-e, arról három kormányzati szereplő dönt: Pál Norbert Magyarországra menekülő személyekért felelős kormánybiztos, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, illetve Szijjártó Péter, a külügyi tárca vezetője. A Magyar Hang az érintetteket írásban kereste, hogy megtudjuk, a múlt havi támadás után Kárpátalja miért nem szerepel a háború sújtotta területek listáján. Ugyanis az erről szóló listát minden hónapban 10-éig kell frissíteni, ám a december 10-e utáni lista megegyezik az azt megelőzővel. Lapunk írásban kereste a honvédelmi és külügyi tárcát, illetve a miniszteri biztost a Miniszterelnökségen keresztül, ám péntek délelőttig egyik szereplő sem érezte fontosnak a válaszadást. Ha mégis megosztják álláspontjukat, beszámolunk róla.