Kihallgatták Bős polgármesterét egy 1848-49-es emléktábla és egy turuloszlop miatt
Nemzeti gyásznap Bősön (Forrás: Fenes Iván / Facebook) 

Kihallgatta a szlovák rendőrség Bős város polgármesterét, Fenes Ivánt, miután a Szlovákiai Értelmiségiek Egyesülete (ZSI) nevű szervezet feljelentést tett ellene. A csoport azt kifogásolta, hogy a többségében magyarok lakta település vezetője átadott egy 1848-49-es emléktáblát és egy turulmadaras oszlopot is állíttatott – írta az Új Szó.

Fenes Ivánt május végén hallgatták ki az ügyben, a kihallgatását a büntető törvénykönyv alapvető emberi és szabadságjogok elnyomását célzó mozgalom támogatásának népszerűsítését tartalmazó passzusra hivatkozva rendelték el. Az idézés alapján három tettével követhetett el bűncselekményt:

  • Elhelyezett egy, a 1848-49-es szabadságharcban kivégzett magyar tábornokokat ábrázoló emléktáblát a bősi Egészségügyi Központ homlokzatán.
  • Az emléktábla mellett egy turulmadarat ábrázoló emlékművet is állíttatott.
  • A 2023. június 4-én beszédet mondott Bősön a trianoni békeszerződés aláírásának 103. évfordulója alkalmából.

Ha a polgármester nem jelent volna meg a kihallgatáson, akkor akár 1600 eurós bírságot is kiszabhattak volna rá. „Megjelentem a kihallgatáson, ahol elmondtam, hogy a turulmadár egy mitológiai élőlény, a 13 tábornok pedig, akiket kivégeztek, a szabadságért haltak meg. A beszédemet is lefordították, amiről szintén kérdeztek. Ahogy arról is, hogy veszélyeztetni akarom-e az ország szuverenitását, és akarom-e, hogy a magyarok által lakott régió elszakadjon Szlovákiától. Elmondtam, hogy nem. Maga a kihallgatás nem is tartott sokáig, tiszteletteljesen bántak velem” – mondta Fenes az Új Szónak.

Hozzátette, a kihallgatáson azt is megkérdezték tőle, hogy a bősi ünnepségeken eléneklik-e a magyar himnuszt és felhúzzák-e a magyar zászlót, mire igennel válaszolt. „Hiszen a Himnusz is a miénk, a zászló pedig nem csak Magyarországé, hanem minden magyaré” – mondta.