
Kétrészes, hosszú cikkben elemzett egy bukaresti tényfeltáró portál, a Context.ro egy új jelenséget a romániai elnökválasztási kampányban: az ottani Soros-listát. A lap is megemlíti, hogy egy 2013-as magyar politikai eszközt melegítenek újra.
Egy titokzatos TikTok-celeb, az újjáéledt vasgárdista mozgalom tagjai, egy volt rendőr és egy dezinformációs honlap munkatársa az elmúlt három hónapban komoly kampányt folytatott az állítólagos ottani Soros-ügynökök ellen, pedig az amerikai milliárdos alapítványa évek óta kivonult Romániából. A kampány működik, meglepő módon még Amerikában is: amikor Călin Georgescu oroszbarát elnökjelöltségét érvénytelenítette a Központi Választási Iroda, Elon Musk azt posztolta az X-en, hogy „már megint Soros”. A kizárt elnökjelölt egy interjúban arról beszélt, ha elnök lesz Romániában, az első napon betiltja a Soros-hálózatot.
A jelenség azután ütötte fel a fejét Romániában, hogy tavaly december hatodikán érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját – ezt egyébként a szinte a semmiből előbukkanó Călin Georgescu nyert meg. Két nappal később már arról beszéltek a Georgescut támogató közéleti szereplők, köztük a történelmi Parasztpárt szóvivője, hogy Romániát „Sorosista-lobbicsoportok” irányítják. December tizedikén egy titokzatos oroszpárti tiktokker, M-Legend „leleplezésekbe” kezdett az állítólagos Soros-hálózatról – a videóit gyorsan megosztották más, szintén oroszbarát tiktokosok, valamint átterjedt a Telegram-csatornákra is. Egy magyar nevű, kirúgott rendőr, a több tízezer követővel rendelkező Valer Kovács is elkezdett polipról és bombasztikus leleplezésekről beszélni, majd egy nyugalmazott ezredes, a Honvédelmi Minisztérium volt jogtanácsosa is felkapta az összeesküvés-elméletet.
Február hatodikán jelent meg a leghosszabb lista: az egyik dezinformációs oroszbarát honlap, az Activenews egyik munkatársa közzétett egy „nemzeti szégyenlistát” az állítólagos Soros-ügynökökkel, rajta rengeteg névvel: újságírók, értelmiségiek, művészek, politikusok, civil szervezetek vezetői, celebek neveivel. Ennek a listának különböző változatai kezdtek keringeni a neten, jellemzően szélsőjobbos közösségekben. A listákat közzétevők egyike sem nevezett meg semmilyen forrást vagy bizonyítékot, vádakat viszont igen: az állítólagos Soros-hálózat tagjai, „a gyanú szerint pénzért és szívességekért kapott megbízások alapján cselekedtek”. Azzal vádolják őket, hogy a „progresszív-liberális
A Context.ro elemzése szerint a listák kapcsán a digitális nyomok a Georgescu-párti M-Legend nevű TikTok-fiókhoz, Călin Georgescu kampányához és a Kreml-barát propagandához vezetnek. Az M-Legend nevű tiktokos egy szebeni férfi, erős vasgárdista szimpátiával. Első, e tárgyban készült videója egy élő adás volt, amelyben azt állította, hogy épp New Yorkban tartózkodik, hajnali 1 óra 47 perc van, és épp átvett néhány dokumentumot egy amerikai informátortól, aki a National Security Agency munkatársa. Később arról posztolt, hogy a Soros-hálózat irányítja a román titkosszolgálatot is, és közösen puccsolták meg Călin Georgescu győzelmét és a román demokráciát. Utána elkezdett bizonyítékok nélküli összeesküvés-elméleteket, valamint valós (fél)információkból levont téves következtetéseket terjeszteni, amelyek nagy sikert arattak szélsőséges szubkultúrákban. Ezek lényege: a „Romániát kiszipolyozó polip” mögött, amelynek titkos ügynökei offshore pénzzel irányítják a román sajtót, „Soros gonosz elméje” áll, aki állítólag olaszországi és franciaországi szervezetekkel, például a francia hírszerzéssel együtt állította össze a tervet. M-Legend már tavaly december tizedikén felolvasott néhány nevet az állítólagos romániai Soros-listáról: 41 politikus, újságíró, értelmiségi és a civil szervezetek vezetői. Ugyanakkor azt állította, hogy egy nagyobb, 2500 nevet tartalmazó listával rendelkezik. „2500 ember, akik 19 millió ember életét irányítja” – mondta.
A Context.ro kiderítette azt is: M-Legend egy Nagyszebenből Angliába áttelepült román, aki párhuzamos profiljain Kreml-párti propagandát terjeszt. Sokszor mesterséges intelligencia által generált képeket használ a félelmet és bizonytalanságot keltő posztjaiban; nem tud helyesen írni és fogalmazni; EU-, NATO- és Ukrajna-ellenes. Posztjait kezdetben főként a QAnon romániai hálózatán keresztül a szélsőjobbos szervezet tagjai vagy szimpatizánsai népszerűsítették.