NER-es anyaországi cégben dolgozhat a nagyváradi ellentüntetők egy része
Tüntettek is Magyar Péter ellen Nagyváradon (Fotó: Magyar Hang / Végh László)

Több jel is utal arra, hogy egy magyarországi nagyvállalkozó cégénél dolgoznak többen is azok közül, akik múlt szombaton ellentüntetőként megjelentek Nagyváradon, Magyar Péter rendezvényén. Kerestük a céget ennek kapcsán, de lapunknak nem válaszoltak, a Telexnek ugyanakkor azt írták, nincs tudomásuk arról, hogy munkatársaik ott lettek volna a helyszínen.

Szombat este a nagyváradi magyarok kedvelt szórakozóhelyén, a Moszkvában egy férfi egy kör unikumot rendelt a barátainak sörrel az indiai csaposlánytól. Nem szokott ilyen gáláns lenni, de most megtehette: elmondása szerint 300 lejt (nagyjából 25 ezer forintot – a szerk.) kapott azért, mert kiment a várba Magyar Péter ellen tüntetni. Kirúghat a hámból, mert – ezt is állította – szabadnap is járt a részvételért, így hétfőn nem kell dolgozni mennie a munkahelyére. Rajta kívül több kollégája is ott volt a tiszás politikus ellen szervezett kiabáláson.

Ugorjunk vissza pár órával korábbra! A nagyváradi várban a román csendőrség profin leválasztotta a 30-40 ellentüntetőt a Magyar Péter beszédének meghallgatására érkező ezer főnél is nagyobb tömegtől. Én is többször fotóztam-videóztam a pfujjolókat (a videónkat itt láthatják), amikor az egyikük nagy meglepetésemre nevemen szólított, már-már szemrehányóan, hogy nem ismerem meg. Mivel a rendőrök őt nem engedték át a sorfalon, a sajtóigazolványnak köszönhetően én mentem be közéjük, hogy pár szót váltsunk. Kiderült, hogy ő is abban a székelyföldi községben nőtt fel, ahol én, sőt egy évig évfolyamtársak is voltunk az iskolában. Amikor megkérdeztem, hogy csak az ellentüntetésért jött-e Nagyváradra több száz kilométerről, azt mondta, a környéken dolgozik. Arra a kérdésre nem válaszolt, hogy fizettek-e neki ezért. (Ő nem az a férfi, aki szombat este a nagyváradi korcsmában sörözött – a szerk.) Később megnéztem a személyes Facebook-oldalát, ahol büszkén vállalja, hogy a Viasteinnél dolgozik, és számtalan olyan fotó van a profilján, amely a gyárban készült. Vasárnap este a Gulyáságyú Média is nyilvánosságra hozott egy videót, amelyben a rendezvényről távozó egyik ellentüntető, egy kárpátaljai férfi azt mondja a mikrofonba: „itt dolgozom a Viasteinnél két hete, el kellett jönnöm, eljöttem, ennyi az egész”. A vállalkozás Google-értékeléseinél szombaton – tehát órákkal azelőtt, hogy kiderült volna, hogy a dolgozói érintettek lehettek az ellentüntetésben – felkerült egy bejegyzés: „el lettem bocsájtva, mert nem mentem ma el tüntetni Magyar Péter ellen Romániába a többiekkel. Nem ajánlom, az Orbán-maffia része.”

Az ellentüntető férfiak három magyar rendszámú kisbuszba szálltak be az akció után. A Gulyáságyútól és más forrásból megkaptuk a három rendszámot: az egyik kisbuszon, egy 213 ezer kilométert futott Opel Vivaro-n a magyar járműnyilvántartási rendszerben őrzött fotók tanulsága szerint tavaly év végén még viasteines matricák voltak – Nagyváradon viszont ezek a matricákat már nem lehetett látni a kocsin.

Elhatárolódnak attól, hogy aktuálpolitikával hozzák őket összefüggésbe

Vasárnap kérdéseket küldtünk a Viastein részére arról érdeklődve, hány alkalmazottjuk vett részt a nagyváradi eseményen, a cég kisbuszaival szállították-e őket és milyen ellenszolgáltatást kaptak a dolgozók ezért. Arról is érdeklődtünk, kirúgtak-e valakit a cégtől azért, mert megtagadta a részvételt az ellentüntetésen. Hétfő délig adtunk határidőt a válaszolásra – de reakció tőlük azóta sem érkezett.

A Telex kérdésére ugyanakkor válaszoltak: cikkük szerint Balázs Attila, a Viastein ügyvezetője nem tudott arról, hogy a cégük dolgozójának mondta magát a Magyar Péter nagyváradi beszédét megzavaró egyik tüntető. Balázs Attilának arról sincs tudomása, hogy a munkavállalóik ott lettek volna a helyszínen. „Erre irányuló munkáltatói motiváció a munkaviszonyra irányadó szabályok szerint nem is lehetséges. Hangsúlyozom, hogy piaci tevékenységet folytató cégként nem kívánunk közéleti-, politikai jellegű ügyekkel foglalkozni, elhatárolódunk attól, hogy társaságunkat aktuálpolitikai eseményekkel összefüggésbe hozzák” – írta. Próbáltuk elérni telefonon mi is Balázs Attilát is, de egy automata hang válaszolt, hogy „a hívott szám jelenleg nem elérhető.”

Mi is az a Viastein?

És akkor pár mondat magáról a cégről: a Magyar Építők lapja 2022 januárjában hosszú cikkben írta meg, hogy Biharkeresztesen létrejött a Viastein harmadik gyáregysége is, a 20 ezer négyzetméteres üzemcsarnok átadóján ott volt a tulajdonos Balázs Attila (az erdélyi származású NER-es vállalkozó legismertebb cége a Bayer Construct – a szerk.) mellett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Vitányi István fideszes országgyűlési képviselő is. A cikkbe bekerült egy meglehetősen nyakatekert mondat is: „a gyárkomplexum most zárult harmadik fejlesztési fázisa a beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló kormányrendelet által meghatározott pályázat keretében 3,4 milliárd forintos állami támogatásban részesült.”

2023 májusban már arról írt a Magyar Építők, hogy Biharkeresztesen felavatták az első magyar tulajdonban lévő pórusbeton-gyárat is. A Bayer Construct Zrt. által kivitelezett beruházás összesen 14 milliárd forint értékű, ebből 5,5 milliárd forint állami támogatás. Az új gyártósoron készülő termékek a Viablokk nevet viselik. A gyár az Innoscitech Kft.-é, akinek fő stratégiai értékesítési partnere a Bayer Construct cégcsoporthoz tartozó Viastein Kft., amelynek szintén Biharkeresztesen üzemel térkőgyára, térkőnemesítő üzeme, valamint a 2022 januárjában átadott betonelem előregyártó üzeme is. A megnyitón Lázár János, az Építési és Közlekedési Minisztérium tárcavezetője is részt vett, akárcsak Magyar Levente külgazdasági és külügyminiszter-helyettes, Vitányi István József, országgyűlési képviselő, Dani Béla Péter, biharkeresztesi polgármester, valamint Balázs Attila, a Bayer Construct Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az Innoscitech tulajdonosa 20 százalékban a Columbus Magántőkealap, 80 százalékban pedig Simon Levente, aki Balázs Attilával párhuzamosan 2004-től 10 évig tulajdonosa, 2009-től 2014 végéig pedig ügyvezetője is volt a Bayer Construct Zrt.-nek. A magántőkealapok tulajdonosa titkos, de a Columbust a Válasz Online tényfeltáró cikke a Rogán-holdudvarhoz sorolta már 2021-ben.

A biharkeresztesi Viasteinnek az Opten legfrissebb adatai szerint több mint 19 milliárdos árbevétel mellett 2 milliárd 590 millió forint adózott eredménye volt 2023-ban. Felerészben Balázs Attila a tulajdonosa (a másik 50 százalék az EZB-RESZ ZRT-é), idén márciusban 320 alkalmazottat foglalkoztatott. Cégvezetésre jogosult Balázs Attila testvére is, Balázs László. Nagyváradi forrásaink szerint a cég élénken próbált és próbál munkaerőt toborozni Partiumban is, jelenleg is sokat dolgoznak náluk a térségből, a munkásokat kisbuszokkal hozzák-viszik a munkahelyre – mióta Románia a schengeni övezet része lett, ez könnyen megoldható, mert a román-magyar határon megszűnt az ellenőrzés.