Krimibe illő bűnügyről számolt be cikkében az Új Szó, egy ipolysági sorozatgyilkos történetét feltárva. (A sztori előzőleg a Vasárnap nyomtatott számában jelent meg.) Már az elkövető, Gyönyör Teréz neve sem mindennapos, a merényletek pedig még kevésbé azok. A nő éveken keresztül atropinnal mérgezte a hitelezőit, több tucatnyi embert eltéve így láb alól. Tíz gyilkosság ügyében sikerült egyelőre elítélnie őt a Bazini Specializált Büntetőbíróságnak, ezekért huszonöt évet kapott. Az ítélet nem jogerős.
Előbb kávéval, majd ásványvízzel
Öt éve kezdett nyomozni a rendőrség, amikor három ipolysági származású nő, Zdenka Uhlárová, Janka Kucharíková és Rigó Klaudia bejelentést tettek ismerősük ellen. Gyönyör Teréz mindhármójuktól kölcsönkért, ők pedig szívesen adtak is a köztiszteletben álló családból érkezett hölgynek. Gyönyör ráadásul az OTP ipolysági fiókját is vezette a kétezres évek elején, így nem merült fel bennük, hogy ne adná majd vissza a pénzt.
Uhlárová a lapnak azt mesélte, a nő befektetésekkel is foglalkozott, ezekre szintén kért kölcsön. Szerződést írtak, Gyönyör kamatot is ígért. A pénzt eleinte meg is adta, 2014-től kezdve viszont már halogatta a fizetést. Amikor 2015 tavaszán meglátogatta az Ipolyságban, Gyönyör kávéval kínálta őt. Hazafelé tartott már, amikor rosszul lett, szédült és kiszáradt a szája, az ügyeleten viszont semmit nem tudtak megállapítani. Később megismétlődött ez az eset ásványvízzel is, majd 2015 húsvétján szintén kávéztak, ami után Uhlárová rosszul lett, kórházba vitték. Gyönyör Teréz eközben azt állította, sokat ivott, amiatt lehetett rosszul. Az áldozat viszont utánanézett, és rájött, hogy az atropint a kórházbeli vizsgálatok ki sem mutatják, így tökéletes méregnek számít. Kutakodni kezdett, és számos hasonló, mérgezéses esetre bukkant.
Rigó és Kucharíková szintén nagy összegeket adtak kölcsön, eleinte pedig ők is bíztak benne. „Egy délután bejött a városi hivatalba, ahol akkor dolgoztam, és megkért, hogy fénymásoljak neki valamit. Ehhez ki kellett mennem az irodámból, a teám az asztalon maradt. Amikor visszajöttem, megittam és azonnal mentem a testületi ülésre. Ott lettem rosszul. Kitámolyogtam az utcára, nekidőltem egy oszlopnak. Két kolléganőm látott meg, ők hívtak mentőt” – mesélte Rigó Klaudia.
Csapdába csalták a nőt, kiszöktették a mérgezett italt
Egy ipolysági pszichiáter fogott gyanút, ő kezdett kutakodni, és végül világossá vált, hogy valóban a hallucinációt, egyensúlyvesztést okozó idegméreggel, atropinnal történtek a merényletkísérletek. Ezt követően csalták csapdába Kucharíkováék a mérgezőt. Fondorlatos módon történt ez is: „Teréz befőtteket hozott nekem, még meg is kérdezte, nem viszem-e az autóba. Mire visszajöttem, nem győzött kínálgatni a kávéval. Mondtam, hogy nem iszom meg, mert magas a vérnyomásom, és megkínáltam vele az alkalmazottamat, akivel mindent előre megbeszéltem. Teréznek ez nem tetszett, szinte hisztériás rohamot kapott, eljátszotta, hogy rosszul van, de a kolléganőm kivitte a kávét. A férjem azonnal elvitte a rendőrségre, de a vizsgálat a kriminalisztikai kutatóintézetben négy hónapig tartott. Végül kimutatták az atropint, mi fel is lélegeztünk, de kiderült, hogy nem ilyen egyszerű a dolog.”
Arra jutottak, hogy pszichopata
A lévai nyomozók viszont azt mondták, nem állhat meg a vád, mert nem tudni, ki tette a mérget az italba, Gyönyör pedig feljelentést tehet ellenük rágalmazásért. Le is zárták a nyomozást, azt állítva, hogy a mérgezés nem bizonyított, de Jankáék fellebbeztek. Egy lévai nyomozóhoz került az ügy, ő pedig néhány hete elintézte a vádemelést is. Miután viszont nem gyilkossági kísérlet, hanem testi sértés miatt történt korábban a vádemelés, a nő még évekig szabadlábon maradhatott, Drégelypalánk környékén szedve áldozatait. Több idős ember bizalmába is férkőzött, elkábította őket, illetve aláíratott nyilatkozatokat, hogy haláluk esetén neki ajándékozzák a házukat. A történtek után pedig gyanúsan sokan haltak meg agyvérzésben.
Az áldozatok száma feltehetően nem is fog majd kiderülni, miután Gyönyör körültekintően járt el, az ipolyságiak szerint az atropint is egy kétes múltú orvostól kaphatta. De lehettek még más segítői is. Kucharíkovának máig tartozik 6 ezer, Uhlárovának 44 ezer, Rigónak pedig 18 ezer euróval, ők viszont már lemondtak a pénzről, örülnek, hogy életben maradtak, és arra jutottak, hogy Gyönyör Teréz valójában pszichopata lehet. Az elkövető a bíróságon azt állította, csupán segíteni akart, és nem tudja, hogy került az atropin a kávéba. Szerinte amikor rosszul lettek, mindössze részegek voltak.