Ötszáz év után visszakapta elveszettnek hitt ujját Nagy Konstantin óriásszobra
Nagy Konstantin római császár bronz kolosszusának a feje a Vatikáni Múzeumben (Fotó: Jean-Pol Grandmont/Wikipedia)

Visszakerült a Vatikáni Múzeumba I. Constantinus, azaz Nagy Konstantin (ur. 305-337) római császár egy ujj, ami az imperator bronz kolosszusához tartozik – jelentette a brit The Guardian. A letört mutatóujjra még 2018-ban bukkantak rá a párizsi Louvre-ban.

A beszámolók szerint a töredéket még 1913-ban lábujjként leltározták be. A hibát egy doktorandusz hallgató, Aurélia Azéma vette észre, és megállapította, hogy a méretei alapján egy nagyjából 12 méter nagyságú szoborhoz tartozhatott. Így jutottak el Konstantin Vatikánban őrzött óriásszobrához, és így derült ki, hogy a töredék illik a hiányzó ujjhoz.

A töredékre a franciák Giampietro Campana útján jutottak 1863-ban. Az 1880-ban elhunyt itáliai bankár nagy műgyűjtő volt, és a XIX. század egyik legimpozánsabb ókori görög-római kollekcióját vásárolta össze élete során. A közhiedelem szerint az ujj valamikor 1584 körül tűnt el: a kezet ekkor elválasztották a hozzá tartozó gömbtől, és a kezet a Római Birodalom első és legismertebb útjának, a via Appiának az első mérföldjét álló oszlopra helyezték.

Kultúrharc az ókorban: allegóriákkal mentek neki a keresztényeknek a neoplatonisták
Balogh Roland

Kultúrharc az ókorban: allegóriákkal mentek neki a keresztényeknek a neoplatonisták

Közel negyven év után a Varsói Egyetem régészeinek sikerült megfejtenie az egyik legkifinomultabbnak tartott késő antik, IV. század közepén készült padlómozaik együttes ábrázolásainak üzenetét a ciprusi Pafoszon.