Ha a hónap első hete, akkor Időgép, a Magyar Hang történelmi melléklete! Keresse friss számunkban!
Hetvenkét másodperc
Harmincöt éve, 1988. áprilisában nyílt meg Budapesten az első McDonald's. Az évforduló kapcsán kis gyorsétterem-történelmi utazásra invitáljuk olvasóinkat: „gépüzemre berendezett falatozó” és „automata buffet” már kilencven évvel korábban is üzemelt a magyar fővárosban, de a szocializmus alatt sem maradtunk fast food nélkül – elég csak a Krumplis Fánit vagy a City Grillt említeni.
„Természetesen igennel”
Húsz éve, 2003. április 12-én rendezték az európai uniós népszavazást Magyarországon. A voksolás inkább szolgált belpolitikai érdekeket, hiszen nem volt kötelező a ratifikálás előtt, ráadásul a magyar társadalom köztudomásúan EU-párti volt. Az ugyanakkor visszatekintve kiderül, hogy a közbeszéd, a politikai csatározások két évtizeddel ezelőtt sem voltak sokkal szelídebbek, mint manapság.
Szisztematizáció a tudatformálás jegyében
Harmincöt éve, 1988 áprilisában jelentette be Románia diktátora, Nicolae Ceaușescu, hogy az ország községeinek és falvainak több mint egyharmadát a következő évtizedekben felszámolják, a lakókat emeletes blokkházakból álló „agráripari központokba” költöztetik. A szisztematizálásnak vagy
településrendezésnek nevezett falurombolást Ceaușescu 1989-ben a nemzetközi felháborodás hatására kénytelen volt leállítani, de így is több település esett áldozatul a pusztításnak.
Egy kép anatómiája: Duna-part, 1943
A képen két, azóta megsemmisült palota -- a Dunapalota és a Lloyd --, valamint Carl Lutz, az embermentő. Miről mesél ma ez a nyolcvan évvel ezelőtti felvétel?
Talált tárgy: Grimm Balázs kollégánk személyes hangú írásában egy nyeles hamutartó történetét meséli el. De hogy jön ide a tejfog, és hogyan a komornyik? Kiderül!