Most, hogy Peter Fonda is meghalt, pont akkor, amikor ötvenéves lett az Easy Rider és fél évszázada volt Woodstock is, eléggé adja magát, hogy mit vigyünk ki a kertbe, amennyiben kedvünk támadna egy kis zenét hallgatni, és nem csak úgy bele a vakvilágba, hanem mindjárt a szerkesztettség látszatát keltve. A Szelíd motorosok amúgy is minden idők egyik legjobb filmzenei albuma, a tripla Woodstock pedig kiválóan alkalmas egy kis nyár végi számvetésre is. Mert a virággyerekek nagy szeretetkísérletének felidézése mindig szép pillanatokat okoz, de bánkódni felette kár, bár vissza már soha nem tér, akár a tegnapi nap a kertben és az abban nyiladozó virágok életében. Lám, húsz évvel ezelőtt megpróbálták fel- és megidézni Woodstock szellemét, de a palack felnyitása csúfos kudarcba fulladt. Béke és szeretet helyett erőszak és fosztogatás járt a nyomában.
Minden elmúlik, most éppen a nyár, ez a rövid kis fényuralom. Ha az ember a kertben a földön állva az ég felé tekint, azt látja, hogy kiürültek a gólyafészkek és gyülekezőt fújtak a fecskék. Ha a lába elé, akkor meg azt tapasztalja, hogy nehezen szárad fel a harmat a fűről. Kerekednek a jelek arra nézvést, hogy mindjárt megint átáll a világ egy másik hangnemre. Mostanában sokszor hallom a falura vetődő turistáktól, akik nagyrészt városi emberek, hogy mennyire jó itt, mennyire idilli, és hogy ők is mennyire szeretnének legalább egy kis kertet. Ami egyrészt nem igaz, másrészt egészséges törekvés.
A madarak is, a méhek is | Magyar HangÉs megoldható városon is. Amikor például 2014-ben Párizs első női polgármestere, Anne Hidalgo nem sokkal a megválasztása után bejelentette, hogy tervei szerint a városnak hamarosan a fenntartható élelmiszer-előállítás mintavárosává kellene válnia, sokan kinevették, akárcsak amszterdami kollégáját, aki lebetonozott parkolók helyére álmodott veteményeseket. Ám voltak, akik nevetgélés helyett a tettek mezejére léptek, és hamarosan megjelentek a kiskertek a méltán nevezetes párizsi háztetőkön. De az új nagyvárosi földművesek nemcsak felfelé indultak el, a lehető legváltozatosabb helyeken fogtak bele a növénytermesztésbe, például egy elhagyott vasúti állomásépületben működő kávézóban, ahol a termést fel is használják, és már kacsákat is tartanak, akik elintézik a leeső részeket. Rámentek a mézre is.
Jövőre pedig elkészül Európa legnagyobb városi kertészete, tizennégyezer négyzetméteren, harminc különböző növényfajjal, a tervek szerint napi egy tonna zöldség- és gyümölcshozammal. Vegyszereket nem használnak, és egy úgynevezett aeroponikus módszert alkalmaznak majd, ami nagyjából azt jelenti, hogy a gyökérzet nem földben, hanem szabadon fejlődik az erre kifejlesztett speciális tárolókban, és a tápanyagokat vízpermetből veszik fel a levegő keringetésével.
A boldog csirke és a halálmadár | Magyar HangÍgy a hagyományos eljáráshoz képest megspórolják a vízmennyiség kilencvenöt százalékát, ami szintén nem elhanyagolható szempont, így a vízháború küszöbén. És persze lesznek közösségikert-részek, ahová bárki beszállhat, és boldogan viheti haza munkája gyümölcsét. Vagy zöldségét.
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Hang 2019/34. számában jelent meg, 2019. augusztus 23-án.
Hetilapunkat megvásárolhatja jövő csütörtök estig az újságárusoknál, valamint elektronikus formában a Digitalstandon! És hogy mit talál még a 2019/34. számban? Itt megnézheti!