A tekintély nélküli autokrácia
Orbán Viktor és Polt Péter 2016-ban (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Az ahhoz hasonló autokrata rendszereket, mint amilyen Orbán Viktoré, gyakran szokták tekintélyelvűnek is nevezni. Nálunk óvatosabban bánnék a jelzővel. A hatalom nyilván igényli magának a tiszteletet, de az alattvalóként kezelt társadalomtól egyre kevésbé kapja meg.

A politikai váltógazdaság intézményeit, garanciát leépítő, kiüresítő kormányzat régóta nem adja meg a tiszteletet semmilyen kihívónak, ellenfélnek, legyen szó ellenzéki pártról vagy bármilyen autonóm, kormánykritikus szereplőről. Mostanra azzal kell szembesülnie, hogy saját magát és az irányítása alá hajtott intézményrendszert nem övezi tekintély, márpedig hosszabb távon e nélkül csak a nyers erő bírhatja engedelmességre a polgárokat. Ha a miniszterelnök politikai apparátusa révén minden nemzeti intézmény élére kizárólag hatalomtechnikai megfontolásból delegál hozzá hű személyeket, azok nem lesznek képesek alkotmányos küldetésüknek megfelelni. Nem a nemzetet, hanem egy politikai akaratot jelenítenek meg, s a társadalom is így tekint rájuk. A köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság, a számvevőszék, az ügyészség vagy a médiahatóság intézményéről valójában a kormánypárti szavazó sem gondolja, hogy pártatlanul, vagyis tisztességesen működik, csak ő talán helyesli a részrehajlást.

Polt Péter és Hende Csaba alkotmánybírói jelölése, amelyet vélhetőleg egy fideszes politikus legfőbb ügyészi jelölése követ, tovább rombolja a demokratikus intézményekbe vetett bizalmat. Orbán Viktor számára ez nem szempont, pedig lenne miért aggódnia. Amikor a hatalom naponta igyekszik jogi fogást is találni a feltörekvő kihívón, azzal kell számolnia, hogy az ilyen eljárásokat a legelkötelezettebb szavazóin kívül mindenki politikai leszámolásnak tekinti. Méghozzá függetlenül a vádak tartalmától, megalapozottságától. Ami fordítva is igaz: akármiből mosdatnak ki a hatóságok kormánypárti szereplőket, akármilyen eljárást blokkolnak, a társadalom ítélete nem menti fel a fideszest.

Márpedig tartósan kormányozni, a demokratikus intézményrendszert működtetni közbizalom nélkül aligha lehet. Kövér László arroganciája, a Ház falain belül kiélt büntetési mániája valójában az elveszett tekintély miatti frusztráció jele. A lejtőn nincs megállás: minél keményebb intézkedésekkel sújt le a kormány az ellenfeleire, minél inkább elönti a primitív és dehumanizáló trágárság szennye a kormánypárti szájakat Bayertől Deutschon, Bedén és Menczeren át Gulyásig, annál mélyebbre süllyed az alaptörvényt is politikai termékként farigcsáló társaság tekintélye. És ki az, aki tisztelettel tekint egy ilyen hatalomra?

A Koffeint a BLCKEST Coffee, a hazai specialty kávék szakértője támogatja.