Nemi hovatartozás miatti online zaklatás és a diszkriminációra való nyilvános felbujtás miatt tett a francia hatóságoknál feljelentést Imane Helif. Az algériai bokszoló feljelentésében külön megemlítette J. K. Rowlingot és Elon Muskot. És valóban dermesztő volt figyelni azt a virtuális lincselést, ami a nemiségi vizsgálata kapcsán a sportoló ellen irányult. Babarczy Eszter is jól írja a Telexen, hogy a közbeszéd rendkívül polarizáló hatással bír, ez pedig hallgatásra bírja azokat, akik mérsékeltebb véleményt fejtenének ki. Helif ügyében jelentős volt az információhiány, ennek tükrében még súlyosabb és méltatlanabb az online őrjöngés. Annál inkább dicséret illeti Hámori Luca józanságát. Jól látszott, hogy kezdetben maga sem tudta, miként reagáljon, környezetében és a nyilvánosságban is tengernyien fűtötték őt. De végül inkább kettőt hátralépett, a mérkőzésen pedig tisztességesen helytállt, még ha pontozással veszített is.
A vita persze legitim lehet, még ha bizonytalan információk dühödt hirdetése szintén bírálható, ahogy az is, amikor a szaktudás hiányát hangerővel kívánják pótolni. A gyalázkodást viszont el kellett volna kerülni. Ez ügyben tehát kijár minden együttérzés a megtámadott sportolónak. A francia hatóságoknál tett feljelentés viszont érzésem szerint túlmegy ezen a határon. Már a szólásszabadság kiemelten fontos alapértékével fordul szembe.
Rowling és Musk véleménye persze rengeteg emberhez eljut, ezért még körültekintőbben kellene eljárniuk. De hát koruk gyermekei ők is: harsányan kinyilatkoztatnak, ítélkeznek. Virtuális zaklatásra való felbujtással viszont nem találkoztam a részükről. A diszkriminációra vonatkozó felhívás pedig mit jelent? Az, hogy szerintük a korábbi IBA-vizsgálat miatt nem szabadott volna engedni indulni? Erről vitázni, véleményt alkotni márpedig teljességgel legitim. Nem azt mondta ráadásul senki, hogy „zárják ki, mert nő” – ami felhívás lenne nemi diszkriminációra. Imane Helif ragaszkodik hozzá, hogy nincs szó jogtalan indulásról, ugyanolyan nő, mint bárki más. Akkor viszont maximum azt mondhatja, hogy szerinte egy hamis állítást terjesztenek róla. Vizsgálják meg ez esetben ezt, tisztábban látnánk legalább.
Ami miatt viszont az egész különösen rossz szájízt hagy maga után, az a származási országa. Tudjuk jól, Algériában hogyan bánnak a melegekkel, illetve azokkal, akik valóban transzneműként azonosítják magukat. Tudunk aztán másféle emberi jogi problémákról is a muszlim ország esetében. Imane Helif láthatóan büszkén képviseli nemzetét, ami még rendben is van. Nem kötelező szabadságharcosnak lennie. De egy olyan ország reprezentánsaként, amelyben nincs szólásszabadság, üldözik a kritikus médiát, nincs vallásszabadság, önkényes letartóztatások zajlanak, létező (bár tiltott) hatósági eszköz a kínzás, továbbá a nőjogok is úgy állnak, ahogy – nos, ilyen háttérrel ne álljon neki senki a francia hatóságoknál feljelentgetni Muskot, Rowlingot és más nyugatiakat. Nem mutat jól. Főleg annak tudatában nem, hogy egy orosz semmivel sem felelősebb Putyin háborújáért, mint Helif az algír helyzetért, mégis diszkriminálták az előbbieket idén. Pedig a muszlim állam mindennapos működését is lenne miért bírálni.