
A gyülekezési törvény módosítása óta tele van az újságírók postafiókja a „régi” ellenzéki pártok felháborodott közleményeivel. A DK hazugsággal vádolja Magyar Pétert, amiért 2006-tal veti össze a Pride betiltását, a Momentum Novák Előd parlamenti cigányozását („Nem a putriban vagy”) kéri számon, amire Lőcsei Lajos jogos felháborodással, de hasonló stílusban reagált („Kussolj, te náci kutya”). Mindez a Pride betiltása miatt, amely időtlen idők óta nem volt vezető téma – megtartották minden évben békésen. Mondani sem kell, hogy ez a Fidesznek áll érdekében. Nem véletlenül gerjesztik a hullámokat. Elemzők szerint lépéskényszerbe akarják hozni Magyar Pétert. Vagy beleáll ebbe, és ezzel a Fidesznek engedi át a kezdeményezést, így összemoshatóvá válik a többi ellenzéki erővel, vagy nem áll bele, ám ezzel hiteltelenné válhat azok szemében, akiknek fontosak a kisebbségek jogai és más demokratikus értékek.
A választók tudni szeretnék, mit várhatnak a Tisza Párttól. Ez jogos elvárás, amire ellenzékből csak ígéretekkel lehet felelni, és valamilyen válasz érkezett is: Magyar Péter a gyülekezési jog korlátozása ellen foglalt állást. A választók nagy része azonban láthatóan nem bízik magában abban a tekintetben, hogy ők, mint választópolgárok, képesek önállóan boldogulni az egyre viharosabbá váló közéletben. A parlamenti szavazás után többen írtak Magyar Péter Facebook-oldalára, azt kérdezgetve: kimegy-e a Momentum által szervezett tüntetésre, és mikor foglal állást. Mások most azon morfondíroznak, hogy Magyar állásfoglalása elegendő-e, időben érkezett-e, ki kellene-e mennie a Pride-ra.
Ez válságtünet, amely részben megmagyarázza az elmúlt másfél (és még több) évtized eseményeit. Az alapvető igazságok – jelen esetben, hogy a gyülekezési jog korlátozása antidemokratikus – fő letéteményesei ugyanis nem a politikusok, hanem a polgárok. Előfordulhat, hogy időről időre politikusokhoz kerül az alapigazságok egy része, amelyeket fel is mutatnak, de könnyen megeshet az is, hogy majd újra elrejtik, ha azt kívánják az érdekeik – és persze ha a választók ezt hagyják nekik. A saját szemünkkel láthattuk, hogy Magyarországon még olyan igazságok is meginoghatnak, mint 56 igazsága.
Sokkal egészségesebb társadalmi reflex lenne, ha mindenki, egyének és közösségek, megkeresnék és hónuk alá csapnák a saját legféltettebb igazságaikat, amelyek nem lehetnek alku tárgyai, és elindulnának velük oda, ahova ezek az igazságok szólítják őket – ha az utcára, akkor oda – tekintet nélkül arra, hogy ott lesz-e Magyar Péter, Orbán Viktor, a Momentum vagy bárki.
Elegen ragaszkodnak a demokráciához Magyarországon ahhoz, hogy ha elég határozottan lépnek fel, a véleményüket ne lehessen figyelmen kívül hagyni. Az ilyesmit pedig a politikusok észre szokták venni – a határozott fellépés időnként még a Fideszt is meghátrálásra késztette az elmúlt években. És azt is hamar átlátnák a politikusok, hogy az igazságukhoz következetesen ragaszkodók akkor is fölkerednek majd, ha más lesz kormányon. Így nagyjából mindegy lenne, hogy Magyar Péter mennyire látványosan tiltakozik. És idővel talán a teljes politikai elit tanulna némi – Magyarországon jórészt ismeretlen – következetességet, biztosítva, hogy sem Orbán Viktor, sem esetleges utódai nem lépnek át létfontosságú határokat. Így arra is több idő maradna, hogy a politikusok és a választók az ország állapotával foglalkozzanak.
A Koffeint a BLCKEST Coffee, a hazai specialty kávék szakértője támogatja.