Balkáni bajkeverők
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) fogadja Milorad Dodikot a Karmelita kolostorban 2022. október 13-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Nehéz szalonképes szavakat találni arra a felelőtlen magatartásra, amelyet minden jel, egyértelműnek látszó bizonyíték szerint a magyar kormány tanúsít nem messze hazánk déli határától.

Orbán Viktor régóta szoros kapcsolatot ápol Milorad Dodikkal, a boszniai Szerb Köztársaság elnökével. Nem akárki, maga Marco Rubio amerikai külügyminiszter kelt ki a hétvégén amiatt, hogy Dodik Bosznia-Hercegovina stabilitását aláásva lényegében e törékeny államalakulat bomlasztásán dolgozik. Az, hogy ez miért érdeke a szerbiai vezetésnek és a térséget „pánszláv” alapon mindig is a befolyási övezeteként számon tartó orosz birodalom mai urának, végül is érthető, ha nem is helyeselhető. De hogy kerül a képbe a magyar miniszterelnök? Aki ugyan tagadja, hogy a magyar terrorelhárítás több tucat kommandósa a büntetőeljárás alatt álló szerb szövetséges esetleges kimenekítése céljából érkezett az országba, a fegyveresek jelenléte roppant különös egy ilyen kényes és veszélyes pillanatban. A VSquare portál értesülése szerint az állítólagos tervről Horvátország és az Egyesült Államok is tudomást szerzett. Nem mellesleg Milorad Dodik amerikai szankciós listára is került.

Bosznia hivatalosan kérte az úgynevezett EUFOR-kontingens részeként az országban tartózkodó magyar katonák kivonását, előzőleg pedig nem adtak leszállási engedélyt a magyar külügyi államtitkárt szállító gépnek. Vagyis a „békepárti” kormánynak a kavarásával újabb ellenségeket sikerült szereznie Európában.

Ennek a történetnek szédítő mélységei vannak. A történelmi tapasztalatok okán eleve óvatosnak kellene lennie a mindenkori magyar vezetésnek, amikor Boszniában vagy általában bárhol a Balkánon mozog. A sokszor emlegetett puskaporos hordó utoljára a kilencvenes években robbant fel, a délszláv háború ütötte sebek lassan gyógyulnak. A mostani furcsa történet egy tavalyi visszataszító, minden magyarra szégyent hozó, értelmet nélkülöző esetet is felidéz: a magyar kormány nem szavazta meg az ENSZ-ben a boszniai szerb fegyveresek által 1995-ben elkövetett srebrenicai mészárlás emléknapjára vonatkozó határozatot. Erős kapocs lehet ez: Dodik kétségbe vonja a népirtás megtörténtét, ahogy az itteni kormánysajtó is megtette már ugyanezt az oroszok bucsai vérengzésével.

– Felszólítjuk partnereinket a régióban, hogy (..) lépjenek fel e veszélyes és destabilizáló magatartás ellen – üzente a bosznia szerbek vezetőjére utalva az amerikai külügyminiszter. Nincs könnyű helyzetben a mások szuverenitását nem tisztelő magyar hatalom, amikor egyszerre próbál két (vagy ki tudja, hány) urat szolgálni.

A Koffeint a BLCKEST Coffee, a hazai specialty kávék szakértője támogatja.