
Bizonyos ellátásokra éveket kell várni az állami kórházakban, van azonban lehetőség hamarabb hozzájutni például egy protézishez, ha a páciens hajlandó milliós összegeket fizetni a szolgáltatásért – derítette ki nemrég az RTL. Arról számoltak be, hogy az Uzsoki Utcai Kórházban működik egy párhuzamos várólista, amellyel ugyanazt az ellátást hamarabb is meg lehet kapni. A Belügyminisztérium szerint ez nem ütközik jogszabályba, hiszen nem a kórház, hanem egy magáncég kéri a pénzt a betegektől.
El lehetne időzni a kérdés felett, hogy még ha betű szerint helytálló is, vajon mennyire életszerű ez a jogértelmezés, és mennyiben fügefalevél, ami a nyilvánvaló valóságot próbálja eltakarni: azt, hogy a magyar betegnek súlyos összegeket kell leperkálnia a magánegészségügyben, ha időben akar ellátáshoz jutni – persze, ha tud. A horribilis költések az állami egészségügyi ellátás tragikus állapotáról árulkodnak.
Ez emberi szempontból is szomorú, gazdasági szempontból pedig valóságos katasztrófa. A magyarok egészségügyi állapota már most is rossz, miközben a egészséges munkaerő a versenyképes gazdaság feltétele lenne. Nem beszélve például arról, hogy milyen hatással van a versenyképességre, ha egy országban nincs érdemi segítsége azoknak, akik idős hozzátartozójukat gondozzák, tartósan beteg, vagy fogyatékkal élő emberről gondoskodnak. Ha valaki az élete során a saját egészsége miatt nem esne ki a munkából, könnyen meglehet, hogy valaki más állapota miatt fog.
A gazdasági sikeresség egyébként nem csak a munkavállalók egészségi állapotával mutat összefüggést, hanem a társadalmi bizalommal is. Sok múlik azon, hogy mennyire tudnak a társadalom tagjai szerveződni, bízni egymásban. Vajon hogy hat a társadalomra, ha az állam az alapvető szolgáltatások területén egyre inkább magára hagyja az embereket? Az államban való bizalmon – és ezzel az együttműködési készségen, például az adófizetési hajlandóságon – nyilván nem javít, de a társadalmon belül is súlyos károkat okozhat. Az az ember, aki tisztában van vele, hogy több százezer, de akár egy-két millió forintra lehet szüksége pusztán ahhoz, hogy belátható időn belül véget érjen a szenvedése és a megaláztatása, és visszakapja az egészségét, vajon mire lesz hajlandó, hogy ezt elérje? Gondolkodik-e majd bizalomban, hosszú távú megtérülésben, felelősségvállalásban, vagy csak abban, hogy szükség esetén hozzá kell jutnia ehhez a sokak számára elérhetetlen összegnek számító egy-két millió forinthoz – mindegy, hogy milyen áron?
A Koffeint a BLCKEST Coffee, a hazai specialty kávék szakértője támogatja.