Klubokkal focizó milliárdosok
Garancsi István, a Magyar Természetjáró Szövetség elnöke (k) beszédet mond, mellette Orbán Viktor miniszterelnök (b) a galyatetői turistaközpont és kilátó átadási ünnepségén 2015. szeptember 19-én (Fotó: MTI/Komka Péter)

Garancsi István magyar milliárdos mérgében felkapott egy futballklubot, és hozzávágta Székesfehérvár polgármesteréhez. A Fehérvár FC tulajdonosa, a NER egyik üzleti nagyágyúja nem kívánja tovább fenntartani a klubot, miután az kiesett az első osztályból, és a szponzorálásából már 2023-ban kivonult a MOL is. A Fehérvár már tavalyelőtt is tetemes veszteséget termelt, a fenntartása minden bizonnyal nagy összegeket emésztene fel Székesfehérvár büdzséjéből, akkor is, ha egy forint a vételár, amennyiért Garancsi felkínálta a klubot az önkormányzatnak. 

Csak találgatni lehet arról, hogy mi motiválta pontosan Garancsi István lépését: puszta csalódottság vagy stratégia, és ha utóbbi, akkor mi volt a cél. Figyelemfelkeltés? Vagy csupán Cser-Palkovics Andrást, Székesfehérvár polgármesterét akarta lehetetlen helyzetbe hozni? Merészebb feltételezés, hogy Garancsi egyenesen Orbán Viktornak mutatott fügét ezzel az akcióval, megüzenve, hogy ő bizony nem pénzeli tovább a miniszterelnök hobbiját.

Bárhogy is történt, most dobálják szegény (egykori) Videotont, mint a forró krumplit. A történet azt a benyomást kelti a szemlélőben, hogy a helyzet azért fajulhatott idáig, mert a futball nem feltétlenül a futballról, egy klub hosszú távú jövőjéről, a befektetők elkötelezettségéről szól, hanem politikáról, kremlinológiáról, a miniszterelnök hobbijáról, esetleg a VIP-páholyban folytatott üzleti megbeszélésekről, vagy éppen személyes sérelmekről. Garancsi István magatartása sem egészen azt üzeni, hogy kiemelten fontos projekt volt számára a Fehérvár. Ez a gyanú persze felmerül a MOL-lal kapcsolatban is, amely 2023-ban kivonult a csapat mögül. Ezeknek a döntéseknek a valós hátteréről persze keveset tudunk, de ismét csak azzal a naiv kérdéssel zavarnánk meg országunk futballklubokkal futballozó nagyjait, hogy a futball számított-e bármit ebben a történetben?

Garancsi István megbántottságát fejezte ki, amiért a csapat kudarcaiért őt, a tulajdonost okolták, többek között Cser-Palkovics András is. Frusztráló helyzet lehet, ezt még egy újságíró is megérti, akinek szóltak már be százával nem túl udvarias kommentelők, vagy veszett össze már politikusokkal. Beszóltak? Igen. Kellemetlen? Igen. Na és? Ettől már be kellene zárni a boltot?

Még rosszabb a helyzet, ha az eredmény valóban gyengeségektől szenved. Ezt a helyzetet is ismerjük mindannyian: invesztálunk, és egyszer sikerek jönnek, máskor meg kudarcok. A Fehérvár most utóbbi helyzetben van. Azelőtt jól játszottak, most kiestek az első osztályból. De a kettő között azért nem harminc pokolian reménytelen év telt el, ami talán már a legelkötelezettebb és legvagyonosabb vállalkozónak is sok lenne. Igaz, a Fehérvár rosszul játszik. Na és? Ha eleget dolgoznak és eleget gondolkodnak, akkor egyszer majd megint jól játszanak. Így működik a futball, és szerencsésebb országokban sokszor az üzlet is. Ezt Garancsi István és Hernádi Zsolt is bizonyára sokkal jobban tudják, mint egy egyszerű szurkoló.

A Koffeint a BLCKEST Coffee, a hazai specialty kávék szakértője támogatja.