Valótlanságot állított Jámbor Andrásról az „Origo”; Szijjártó Péter Oroszországban járt, és ha már ott volt, nyilatkozott egy érdekeset; Kövér László ellenzéki politikust büntetett, mert csúnyát mondott a parlamentben a miniszterelnökről.
Semmi rendkívüli, így csordogálnak napjaink az úgynevezett nemzeti együttműködés rendszerében. Elsőre ennyivel elintézhető az elmúlt napok hírfolyamából kiragadott három momentum. Valójában mind az Orbán-rendszer lelki világáról tudósít, amelynek mérge lecsorog a mindennapjainkba.
Jámbor Andrásról, a baloldali Szikra Mozgalom parlamenti képviselőjéről nem kevesebbet állított a fideszes propaganda, minthogy köze volt egy pedofilügyhöz. Kevés ennél súlyosabb váddal lehet bármely embertársunkat illetni, civilizációs minimum, hogy ilyesmivel nem dobálózunk alap nélkül. Jámbor András esetében ezt a minimumot nem sikerült megugraniuk a hatalom szellemi keretlegényeinek, a hazugságukat jogerősen kimondó bírósági ítélet az egész rendszert bélyegzi meg.
Szijjártó Péter tizenegyedszer járt a háborús agresszor, Putyin országában, amióta az orosz hadsereg rátámadt Ukrajnára. Az, hogy félreértették-e a külügyminiszter orosz állami hírügynökségnek mondott szavait, vagy sem, igazából mellékes. A tüntető szívélyesség, ahogy a magyar fél az orosz partnert kezeli, a világos, félreérthetetlen üzenet. Ami túlmutat a „konnektivitáson”, a gazdasági megfontolásokon; a szemérmetlen, nyílt szimpátia sokadik megnyilvánulása ez az agresszor iránt, értik is pontosan a szövetségeseink.
Kövér László házelnök nemcsak megvonta a szót Gyurcsány Ferenctől, amiért árulónak nevezte a miniszterelnököt, hanem megszakított parlamenti felszólalása miatt 14 millió forintra is büntette. Az önkényes eljárás azért is visszatetsző, mert éppen a Fidesz rekeszti ki Orbán Viktor politikai ellenfeleit a nemzetből, kezeli őket idegen érdekek szolgálójaként. A mostani büntetés mögött ugyanakkor ott lapul a sunyi hatalomtechnika, a fideszes ravaszkodás: a június 9-én mélyütést kapott Demokratikus Koalíció életben tartása, megemelése a rendszer elemi érdeke. Márpedig kevés dologgal lehet ma jobban tetszést aratni az ellenzéki sokaságnál, mint egy méretes házelnöki büntetéssel. Ami bármily brutális, Gyurcsány Ferencet bizonyosan nem dönti anyagi csődbe.
A parlament zord elnöke egyébként azzal utasította rendre a volt kormányfőt, hogy Gyurcsánynak nincs joga árulónak nevezni a jelenlegi miniszterelnököt. Az ügy és a fentiek tanulságaként megállapíthatjuk: másnak ezek szerint van joga. Éljünk hát a lehetőséggel!