Helycsere a börtönökben: jobb holnap egy drogkereskedő, mint ma egy embercsempész?
Orbán Viktor az évértékelő beszéde közben 2025. február 22-én (Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala)

Hozzászokhattunk, hogy a jogrendszer az Orbán-kormányok rövidtávú politikai céljainak megfelelően változik. Különös véletlenek folytán maga az Alaptörvény is mindig úgy módosul, ahogy a Fidesz aktuális politikai agendájának a legjobban megfelel. A büntető törvénykönyv pedig többnyire aszerint, hogy éppen milyen bűncselekmény váltott ki közfelháborodást – legyen az a győri gyermekgyilkosság vagy a Till Tamás-gyilkosság elévülése.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a jogalkotásban a hamar munka legtöbbször nem jó. De az utóbbi módosítások legalább némileg érthetőek voltak. Az például nem szerencsés, ha az elévülésre vonatkozóan a törvény nem teljesen egyértelmű. És ha léteznek el nem évülő bűncselekmények, akkor a kiskorú sérelmére elkövetett emberölésnek az általános igazságérzet alapján valószínűleg ott van köztük a helye – még akkor is, ha az elkövetéskor maga az elkövető is kiskorú volt.

Az embercsempészek szigorú üldözése is indokolható, közérdek fűződik hozzá. Az elkövetők szélnek eresztéséhez viszont aligha. A kormány egy tollvonással húzta át a bíróságok ítéleteit, amikor úgy határozott: a külföldi embercsempészeknek nem kell Magyarországon letölteni a rájuk kirótt büntetést. Helyette származási országukba távozhatnak, ám senki nem ellenőrzi, valóban elhagyták-e Magyarországot. A szigor, amivel az embercsempészeket azelőtt üldözték, ezzel a lépéssel láthatóan alábbhagyott. Ráadásul a friss adatok szerint ma már jóval kevesebb embercsempész kerül újonnan rács mögé Magyarországon, a korábbi szám ötöde. Kétséget kizáróan lehetetlen megmondani, hogy valóban csak a migráció hagyott alább a déli határon, ahogy a rendőrség hivatalosan indokolta, vagy esetleg az is közrejátszik valamennyit a csökkenésben, hogy kevesebb embercsempészt kerítenek kézre. 

Az minden esetre biztos, hogy az embercsempészek kevesebb helyet foglalnak a magyar büntetésvégrehajtási intézetekben, mint korábban. Úgy tűnik, már az is megvan, ki érkezhet a helyükre: Orbán Viktor miniszterelnök feburári évértékelőjében jelentette be, hogy a korábbinál jóval szigorúbban üldöznék a kábítószerkereskedőket, ehhez Gulyás Gergely kancelláriaminiszter szerint több rendőrt is kell foglalkoztatni ezen a területen. 

A választásig egy év van hátra, a droghelyzet pedig nem túl rózsás Magyarországon, ezért nem kell amiatt aggódni, hogy nem sikerül megfelelő számú letartóztatást produkálni. Hogy hány elkövetőt sikerül majd jogerősen elítélni, és a példás drogellenes szigor mennyi időre fog szólni, az már a választás utáni jövő zenéje.