Időzíteni tudni kell
Áder János köztársasági elnök beszédet mond a Krími Platform elnevezésű rendezvénysorozatot megnyitó csúcsértekezleten Kijevben, a Parkovij konferencia központban 2021. augusztus 23-án (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

A tervek szerint ma, augusztus 24-én munkalátogatásra Budapestre érkezik Oroszország külügyminisztere, Szergej Lavrov. Szijjártó Péter „jó barátja” – miként arról a Magyar Nemzet néven megjelenő lapnak adott interjúja sejteti – akár a koronavírus elleni orosz Szputnyik V vakcina hazai gyártásáról is megegyezhet magyar tárgyaló partnereivel. A Szijjártó legutóbbi moszkvai látogatásán egy – a külügy szerint egyértelműen félreértelmezett – „toll-lopáson” viccelődő Lavrov hétfői megnyilatkozásai is jelezték, a magyar-orosz kapcsolatok köszönik szépen, remekül vannak. S a szikár előzmények is ezt igazolják.

Ehhez képest minimum meglepően hathattak Áder János hétfőn, a Krími Platform elnevezésű rendezvénysorozat kijevi megnyitóján elhangzott kijelentései. Az ukrán fővárosba látogató köztársasági elnök MTI által idézett beszédében többek között arról beszélt: „a magyarok tudatába mélyen beleégett mind a nagyhatalmi agresszió, mind pedig Trianon traumájának emléke, ezért mi pontosan tudjuk, hogy Ukrajna népe számára miért annyira érzékeny seb a Krím annexiója”. A magyar államfő hangsúlyozta, Magyarország a „rokon fájdalom” miatt és a nemzetközi jog iránti elkötelezettség okán is határozottan kiáll Ukrajna szuverenitása, az ország területi integritása mellett.

Áder János: A magyarok pontosan tudják, miért érzékeny seb a Krím bekebelezése
Magyar Hang

Áder János: A magyarok pontosan tudják, miért érzékeny seb a Krím bekebelezése

Erről Kijevben tett látogatásán beszélt a magyar államfő. Oroszország külügyminisztere, Szergej Lavrov közben a tervek szerint kedden tesz majd munkalátogatást Magyarországon.

Kevés forróbb téma létezik manapság Európában a Krím-félsziget hovatartozása körül kialakult vitánál. Mondjuk úgy, a kérdésben Moszkva és Kijev finoman szólva sem pendül egy húron. Az ukránok szerint az oroszok hét éve agresszorként fellépve bekebelezték a korábban hozzájuk tartozó területet, míg az oroszok „hazatérésről” beszélnek, mivel a 65 százalékban oroszok lakta félsziget 1954-ig hozzájuk tartozott. A haditengerészeti szempontból stratégiai fontosságú terület, ahol az oroszok fekete-tengeri flottája is állomásozik, a 2014 februárjában kirobbant ukrán „forradalom” idején „cserélt gazdát” – amit egy olyan népszavazás támogatott meg, amelyen a megjelent krími választók 96,77 százaléka voksolt az Oroszországhoz csatlakozásra.

Ilyen előzmények után nyilatkozta Áder János a fentieket. Szavain az sem tompít, hogy a magyar államfő többek között azt is megjegyezte: „Ha egy állam – nemzetközi kötelezettségeit semmibe véve – kiszorítja az iskolákból egy nemzeti közösség anyanyelvét, ha az anyanyelv közéleti használatát korlátozza, ha az anyanyelvüket használókat bírságokkal és büntetésekkel fenyegeti, az nemcsak a kisebbségek jogainak súlyos csorbítása, nemcsak nem méltó egy demokratikus elkötelezettségű országhoz, de a többségi nemzetnek sem válik hasznára.”

Ádernek nyugdíjasként alig 20 százalékkal kevesebb pénzből kell majd kijönnie, mint Merkelnek
Magyar Hang

Ádernek nyugdíjasként alig 20 százalékkal kevesebb pénzből kell majd kijönnie, mint Merkelnek

Miután közölték, mennyi juttatásra számíthat a német kancellár, az összeget összehasonlították a magyar államfő várható juttatásaival, ami jövőre bruttó 4,4 millió forint körül alakulhat.

Ráadásul a magyar államfő után érkezett a porondra ukrán kollégája, Volodmir Zelenszkij, aki már egyenesen azt mondta: „a Krími Platform elnevezésű kezdeményezés végső célja az Oroszország által 2014 óta megszállva tartott Krím félsziget felszabadítása”. Majd azt hangoztatta: „Ukrajna és én, személy szerint is, mindent megteszünk a Krím visszaszolgáltatása érdekében, hogy a Krím Ukrajnával együtt Európa részévé váljon. Ehhez minden lehetséges politikai, jogi, elsősorban diplomáciai eszközt felhasználunk.”

Örökérvényű igazság: időzíteni tudni kell. Hogy ezúttal sikerült-e, azt döntse el mindenki maga. Reméljük, az oroszok nem ütik le a magas labdát.