A március 15-i békemenetnek nem akkor lett vége, amikor szerda reggel összeszedték az utcáról az utolsó, raklapról kiosztott, majd Orbán Viktor beszéde után elhajított Fidesz-transzparenst. Nem is akkor, amikor az immár szokásosnak mondható buszmenet járművei elhagyták a fővárost. És még csak akkor se, amikor elült a számháború annak kapcsán, hogy akkor most az összellenzéki vagy a kormánypárti összejövetelen voltak többen.
Az idei békemenetnek akkor lett vége, amikor r hazament az a több ezer diák, akik szerdán vonultak ki szolidaritást vállalva az arcpirítóan alulfizetett, sztrájkoló és polgári engedetlenséget hirdető tanáraikkal. Nyilván nem voltak annyian, mint a pártközpontokból szervezett, állami forrásból megvalósított illiberál tours járatain idefuvarozottak, de nem is ez a lényeg. Hanem az, hogy megjelenítettek valamit, ami ugyanolyan fájóan hiányzott a miniszterelnök ünnepi beszédéből, mint tizenkét éve tartó országlásából. Ez pedig a jövőért vállalt felelősség. Az ugyanis, hogy megtapsoltatta a teljesen felesleges április harmadikai népszavazását, amit eleve figyelemelterelésként dobott be, az minden, csak nem felelősségvállalás vagy államférfiúi szemlélet.
Nem új jelenség ez, de ezúttal az egész rendezvényre rátelepedett a kormányfő beszédének hazug derűlátása. Nyilván nem szólhatott április 4-ről az ének abban az értelemben, hogy vélhetően cintányéros cudar világ vár ránk a választás után. Orbán Viktor hallgatósága felé is azt közvetítette, hogy érjék be egy választási győzelemmel. Hogy a mindennapokkal és a jövővel mi lesz, az egyrészt már a múltban sem érdekelte a miniszterelnököt, másrészt pedig alighanem most nehezítette meg a legjobban a saját dolgát. A februári pénzeső után alighanem májusi megszorítások következnek, és most még büdösebb lesz a már így is erősen fokhagymaszagú brüsszelezés, hiszen jó eséllyel nem lép életbe a jogállamisági mechanizmus, továbbra is uniós forráshoz jut az ország. Ezért volt hát szükség a lehető legharsányabb zászlórengetegre, a legjobban megtömött járatokra és az utóbbi évek talán leghetykébb, legpökhendibb beszédére március idusán: hogy a trikoloros talmi rituálé elfedje a hatósági áras valóságot.
Pontosan ennek kontrasztjaként hatott annyira üdén az ideológiai patchworkből álló orbáni szavakról tudomást sem vevő, másnapi diáktüntetés. A két rendezvény együtt mutatta meg igazán, hogy mennyire üres volt a nemzeti ünnepen a kormányoldal önszuggerálása. De ameddig minden békement után szerveződik egy ilyen élettel teli unokamenet, addig reménykedhetünk. Mondjuk abban, hogy az ilyen kivonulások egyszer csak okafogyottá válnak majd.
Unokamenet
„Ételre csak havi nyolcezer marad”
Nyugdíj mellett sem pihenhet a 77 éves futár, akinek mindent elölről kellett kezdenie. Sziszifuszi küzdelmében idősek százezrei osztoznak.
Ukránok, akik a végsőkig kitartanak
Miért nem távozik a front közeléből az ukrán lakosság egy része?
A káosz nyitott ajtót Orbán szövetségese előtt Ausztriában
Vajon kikezdi-e Alexander Van der Bellen államfő pozícióját, hogy amíg lehetett, megkerülte a győztes Szabadságpárt elnökét?
Bombariadó van Székesfehérvár több forgalmas pontján
A rendőrök biztosítják a helyszínt és várják a bombakutatókat.
Magyar Péter szerdára halasztja az EP-képviselőségéről szóló szavazás lezárását
Sokan a határidőn túl is szavaznak.
Üzent a debreceni polgármester a tüntetésre készülőknek
Papp László városvezető szerint aki az akkumulátoripart támadja, az a BMW-autógyárat is támadja.
Nem járőrözött még kínai rendőr Magyarországon
Pedig már majdnem egy éve megkötötték az ezt lehetővé tévő megállapodást.
Bizalmatlansági indítványt nyújtanak be Robert Fico ellen
Összefognak a szlovák parlament ellenzéki pártjai.