Richard Osman egyike a kortárs krimiirodalom legfényesebb csillagainak. Korábban főleg tévés műsorvezetőként és producerként volt ismert Nagy-Britanniában – számos vetélkedő, illetve a hozzájuk kapcsolódó kvízkönyvek fűződnek a nevéhez. Egészen ötvenéves koráig, 2020-ig egyetlen fi kciós könyvet sem írt. Emiatt, amikor négy éve a kiadó bejelentette, hogy Osman kiadja első regényét, méghozzá egy krimit, A csütörtöki nyomozóklub címmel, sokan fanyalogva fogadták a hírt. Hiszen rengeteg ócska regény született már a tévéből vagy a moziból ismert sztárok tollából, amelyek, ha egy ismeretlen szerző írta volna őket, még a kiadók spamszűrőjén sem mentek volna át.
Osman azonban nem ügyetlen ember, nagyon érti a showbusiness világát, és pontosan tudja, hogyan kell olyan szórakoztatóipari termékeket alkotni, amelyek nem csak a fogyasztók körében lesznek népszerűek, a kritika sem tud fogást találni rajtuk. Valószínűleg A csütörtöki nyomozóklub első olvasói azért vették meg a könyvet, mert Osman ismert személyiség a tévévetélkedőkből (afféle brit Vágó István, még kinézetre is hasonlít). Ám ahogy egyre többen kezdték olvasni, gyorsan kiderült, hogy a regény önmagában is kivételesen szórakoztató. Remekül illeszkedik a komikumba hajló, rendszerint egy kitalált angliai faluban játszódó „cozy” brit krimik műfajába, miközben nem tucatáru: Osman remek karakterépítő és történetmesélő. (A cozy „kellemest, megnyugtatóan ismerős”-t jelent, az ilyen krimisorozatok fő jellegzetessége, hogy az emberölés sosem látszik, nincs vér, sem agresszió, sem szex, sem trauma – csak családbarát nyomozósdi, általában amatőr főszereplőkkel.)
Osman A csütörtöki nyomozóklubból már egész sorozatot írt, és folyamatosan a krimisikerlisták élén tartózkodik velük. Így természetesen nem kerülhette el, hogy Netfl ix-fi lm készüljön belőle Pierce Brosnan, Helen Mirren és Ben KIigsley főszereplésével. Semmi kétség: ez lesz a sorsa most kezdett új sorozatának is, amely első darabja Gyilkosokra utazunk címmel jelent meg magyarul. Ez a regény megint krimi, és bár semmi köze A csütörtöki nyomozóklubhoz, természetesen minden olvasó ahhoz fogja hasonlítani. Hiszen – ez is teljesen biztos – olvasói nagy többsége már olvasta a szerző előző regényeit. A Gyilkosokra utazunk hangulata sok szempontból hasonlít A csütörtöki nyomozóklubéra: a karakterek szerethetők, szellemesek, erős kötelék kapcsolja össze őket. Nem kell árulástól, intrikától, csalódástól, keserűségtől tartanunk (vagy mégis, de nem áruljuk el).
A történet meglehetősen csavaros, de kerüli a túl drasztikus fordulatokat. A hangulat sokszor humoros, néha túlságosan is. Bár Osman szórakoztatóan formálja karaktereit, a kissé túláradó viccek időnként elvonják a fókuszt a rejtély megoldásáról és a gyilkos megtalálásáról. A csütörtöki nyomozóklub szinte bármelyik darabjával összehasonlítva ez egy gyengébb könyv. Viszont ha a kortárs könnyed humoros krimiirodalom kínálatával hasonlítjuk össze, akkor simán a legjobbak közé sorolható. Bár nem neveznénk újszerűnek, de a végtelen krimisorozatok töretlen népszerűségét látva feltételezhetjük, hogy az olvasói célcsoport nem igényli az újszerűséget. Osman és a műfaj rajongói minden bizonnyal imádni fogják, így szinte kötelező karácsonyi ajándék számukra.
Richard Osman: Gyilkosokra utazunk. Ford.: Farkas Veronika. Agave Könyvek, 2024. 5980 Ft
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/49. számában jelent meg december 6-án.