Bravúros regény született az első magyar sorozatgyilkos történetéből
Nagy Gabriella: Elviszlek Amerikába

2023 végén jelent meg a Kalligram Kiadónál Nagy Gabriellának, a Litera portál főszerkesztőjének Elviszlek Amerikába című regénye. A szerző kisebb-nagyobb megszakításokkal tíz évet dolgozott a könyvön. Mivel a cselekmény valós eseményeket dolgoz fel, alapos kutatómunka előzte meg az írást.

A regény Kiss Béla cinkotai bádogos történetét dolgozza fel, aki a magyar kriminalisztika első „igazi” sorozatgyilkosa volt. Minimum hét nő életét oltotta ki bestiális kegyetlenséggel, a holttestüket cinkotai házának udvarán tárolta légmentesen lezárt acélhordókban olyan módon, hogy a hordókat előzetesen alkohollal töltötte meg. Első áldozata valószínűleg a felesége volt, aki a gavallérjával együtt nyomtalanul eltűnt. A hét fellelt nőn kívül még valószínűleg több tucat, Cinkota és Budapest környékén eltűnt nő haláláért is felelős Kiss, aki művelt ember volt, szépirodalmat olvasott, kedvelte a festészetet, választékos modorú iparosember volt. Budapesti lapokban adott fel házassági hirdetéseket, a jelentkezőket Cinkotára csalta, szerelmet vallott nekik, kicsalta tőlük a pénzüket, házassággal hitegette őket, majd amikor úgy ítélte meg, hogy nem várhat tőlük több hasznot, megfojtotta őket, holttestüket pedig elrejtette. A felesége és annak udvarlójának eltűnését azzal magyarázta, hogy valószínűleg Amerikába mentek. Áldozatait is gyakran hitegette azzal, hogy az Újvilágba viszi őket. Cinkotán Kiss Béla készítette a római katolikus templom keresztjét, az evangélikus templom kútját, és városszerte sok ereszcsatorna dicsérte szakértelmét. 1914-ben önkéntesként jelentkezett a háborúba. Amikor az udvarán felfedezték a halott nőket 1916-ban, Kiss Béláról az a hír járta, hogy elesett a harcokban, de egyes feltételezések szerint csak megsebesült, a háború után pedig egy tényleg elhunyt bajtársa személyazonosságát használva (akinek véletlenül ugyanaz volt a neve, mint neki), hazatelepült, és folytatta ámokfutását. A korabeli sajtó sok neves munkatársa tudósított az ügyről, köztük Karinthy Frigyes is.

Nagy Gabriella regénye három részre tagolódik. Az első rész Cinkotán játszódik az áldozatok megtalálásának idején. Érdekes, izgalmas és termékeny technikát választ itt a szerző. Nincs egy mindent tudó narrátor, hanem Kiss Béla szomszédainak, ismerőseinek, a nyomozóknak az értesüléseiből, olykor pletykáiból bontakozik ki a sorozatgyilkos jelleme és módszerei, ebből a sokféle különböző, olykor egymásnak ellentmondó tudásból kell az olvasónak összeraknia a saját olvasatát.

A második rész egy elmeklinikán játszódik. A három szereplő: Kiss Béla egyik életben maradt áldozata, Morvay Ernő idegorvos, aki az eugenikára nagyon hasonlító módszerrel próbálja a sorozatgyilkos profilját felrajzolni, és a fiatal Bács Géza professzor (akiben nem nehéz Csáth Gézára ismerni). A két tudós ember ugyanúgy a saját démonaival küzd, mint az áldozat, akinek állapotán nemhogy segíteni tudnának, de sokat rontanak.

A befejező rész 1937-ben zajlik. A fiatal, csalódott, rákosszentmihályi illetőségű Mária egy újságban olvas egy házassági hirdetést, aminek hatására Pestre utazik, és megismerkedik Kiss Bélával, aki az első részben már ecsetelt módszerrel lépre csalja, hitegeti, házasságot és amerikai utat ígér neki, majd meggyilkolja.

Nagy Gabriella nagy tárgyi tudással, nyelvileg is hitelesen megírt regénye döbbenetes képet rajzol az olvasó elé arról az őrülettel határos pusztító szenvedélyről, amely egyaránt jellemzi a gyilkost, az áldozatokat, az orvosokat és szinte minden szereplőt. Felkavaró, aktuális, nyugtalanító, bravúros regény, a 2023-as év egyik csúcsteljesítménye a kortárs magyar irodalomban.

Nagy Gabriella: Elviszlek Amerikába. Kalligram, 2023. 3990 Ft

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/46. számában jelent meg november 8-án.