Bővelkedik még feldolgozatlan életutakban a XX. század magyar futballtörténelme, ezen a hiányon enyhít Csillag Péter, a Nemzeti Sport újságírójának frissen megjelent könyve, a Nyers István – A világcsavargó Inter-gólkirály. A kötet apropója, hogy a címszereplő születésének 2024-ben volt a századik évfordulója. Igen nagy szükség volt erre a műre, ugyanis az elmúlt néhány évet kivéve szinte semmit sem lehetett hallani itthon arról a magyar balszélsőről, akinek a lábai előtt hevert a negyvenes–ötvenes évek Olaszországa. Sőt, 2004-ben alapos nyomozómunkát kellett folytatni magyar újságíróknak, hogy a nyomára bukkanjanak – akkor már Szabadkán. Az utolsó pillanatban érkeztek, de így még a következő évben bekövetkezett halála előtt készülhetett több interjú is az akkor már évtizedek óta visszavonultan élt egykori csillaggal.
És hogy mekkora futballista volt a Franciaországban született, Budapesten nevelkedett, Szabadkán berobbanó, Újpesten nevet szerző, 1946-ban onnan Prágába szökő, Párizsban már igazi sztárrá váló, majd Milánóban még annál is magasabbra emelkedő, végül az AS Romában is két bajnoki idényt lehúzó Nyers István (Franciaroszágban Étienne, Olaszországban Sebastiano)? Kezdjük azzal, hogy a milánói Inter színeiben elért 133 bajnoki góljával máig a klub örökranglistájának harmadik helyén áll, az 1948–49-es idényben olasz gólkiály, 1953 és ’54-ben pedig bajnok lett. Az utóbbi években a falusi futball múltját és jelenét feltérképező és bemutató Csillag Péter kutatásai során bejárta Európa több nagyvárosát, hogy összegyűjtse „a magyar futball világcsavargójáról” fellehető információkat, beszélt utolsó, még élő csapattársával is, hogy bemutassa ezt a számtalan legendával övezett pályafutást. Főhősünk igazi sztár volt, nagykanállal falta az életet, az olasz sajtó imádta, így gazdagon dokumentálta is: a fennmaradt fotókról az egykori csillogás tükröződik vissza. „Párizsban kiskirályként, Milánóban már szinte császárként élt” – olvassuk róla a könyvben.
Nyers István az összes vele kapcsolatos újságcikket megőrizte, csakúgy, mint a róla készült fotókat, ennek köszönhető az albumszerű kötet fantasztikus képanyaga. Persze e dokumentumok nem feltétlenül könnyítették meg az életút felvázolását, ugyanis mint az a könyvből kiderült, Nyers előszeretettel építette és színezte saját legendáját, volt olyan átigazolása, amit négyféleképpen is elmesélt az évek során.
Arra, hogy mennyire kiemelkedő játékos volt, álljon itt az alábbi idézet: „Őszintén szólva nem tudok véleményt mondani Nyersről, mert ahányszor hozzá került a labda, mindenki talpra ugrott, a nevét skandálta, én meg nem láttam tőlük semmit” – ezt a jelentést küldte a párizsi Stade Francais-től az Interhez való átigazolását egyengető közvetítő. Milánó legendája, Giuseppe Meazza, az Inter-stadion névadója így foglalta össze első benyomásait róla: „Rettentően tetszik a játéka. Évek óta nem láttunk az Interben hozzá foghatóan kiemelkedő balszélsőt. Könnyedén szabadul el a védőjétől, és érti a játékot.” Nyers István saját magát pedig így jellemezte:„Olyan dolgokat mutattam meg Olaszországban, amilyeneket addig még sohasem láttak. Gondolok az egész pálya fölött átszálló keresztlabdákra, vagy arra, ahogyan a fenekemmel kezeltem le az átadásokat.”
Mint ez utóbbi idézet is elárulja, Nyers nagyra tartotta magát, nagy lábon is élt, az Intertől való távozásához is ez vezetett. Főképp a pénz miatt veszett össze a klub elnökével, aki ki is rakatta a csapatból, mígnem jött egy AC Milan elleni városi rangadó, amire az elnökség visszakövetelte, hogy aztán egy máig emlékezetes mérkőzésen az ő három góljával győzzék le az örök riválist. Milánót követte Róma csillogása, majd rejtélyes módon 30 évre Bolognába költözött hűséges feleségével – hogy ott mit csinált, és hogyan kerülhetett oda, azt is igyekezett rekonstruálni Csillag Péter, csakúgy, mint pályafutása lezáró szakaszát, barcelonai próbálkozásával, vagy Szabadkán töltött utolsó éveit. Kiderül a könyvből az is, miért kellett elszöknie az Újpesttől, és miért nem mert hazatérni Magyarországra, csak a ferihegyi reptérre, vagy hogy épp miért nem lett a Juventus játékosa, és mit köszönhet a Torino legendás magyar edzőjének, Egri-Ebstein Ernőnek.
Nyers István legendás, Milan elleni mérkőzésének összefoglalója:
Csillag Péter: Nyers István – A világcsavargó Inter-gólkirály. Rézbong Kiadó, 2024. 3500 Ft
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/51-52., karácsonyi dupla számában jelent meg december 20-án.