Fejlesszük a szemléletmódunkat!

Fejlesszük a szemléletmódunkat!

Carol S. Dweck: Szemléletváltás – A siker új pszichológiája (Fotó: Magyar Hang/Majláth Ronald)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Akaraterő – halljunk mindenhonnan az univerzális receptet a sikerre, legyen szó valamilyen nagy célunkról vagy akár egy újévi fogadalmunkról. E nézet szerint ha valaki erős, és megvan a kellő akaratereje, akkor bármi sikerülhet neki, míg ha határozatlan és akaratgyenge, akkor esélytelen minden próbálkozása.

De valóban ez a helyzet? Tényleg az akaraterőnkön múlik, hogy be tudjuk-e tartani a fogadalmainkat? Habár elsőre logikusnak tűnik a válasz, hogy igen, valójában számos kutatás igazolja azt, hogy ez korántsem elegendő. A gyakorlat ugyanis azt mutatja, hogy ha célba akarunk érni valamilyen területen, akkor megfelelő stratégiákat is ki kell dolgoznunk, amihez aztán tartani tudjuk magunkat. Így a fejlődési szemléletű emberek sosem várják tétlenül, hogy sikerül-e megtartaniuk újévi fogadalmaikat. Például megértik, hogy ha le akarnak fogyni, akkor tervet kell készíteniük.

Akik így gondolkodnak, azok pontosan tudják, hogy mindig vannak akadályok és kudarcok, amelyeket ők sem kerülhetnek el. Ám ahelyett, hogy saját magukat ostoroznák, inkább felteszik maguknak a kérdést, mit tanultak ezekből, és mit fognak tenni legközelebb, hogy elkerüljék a hasonló helyzeteket. Az egésznek ugyanis a tanulás a lényege, nem pedig a harc, amelyet az ember személyiségének jó és rossz oldala vív egymással. Ha pedig szem előtt tartjuk ezt, akkor pontosan tudjuk, hogy egy tévedés miatt nem dől össze a világ. A fejlődési szemléletnek éppen ez a tanulsága: ha a kudarcainkból képesek vagyunk tanulni, a jövőben jobban tudunk kezelni hasonló helyzeteket.

Erre figyelmeztet nemrég megjelent, Szemléletváltás című könyvében Carol S. Dweck, a Stanford Egyetem világszerte ismert pszichológiaprofesszora, aki szerint nem csupán képességeinktől vagy tehetségünktől, sokkal inkább a szemléletmódunktól függ, hogy elérjük-e a céljainkat. Ráadásul a megfelelő szemlélettel nemcsak gyermekeinket motiválhatjuk iskolai teljesítményük javítására, hanem mi is rengeteget fejlődhetünk mind személyes, mind pedig szakmai téren. A mű számos kutatás segítségével, a legkiválóbb vezetők, sportolók, szülők és tanárok példáin keresztül bizonyítja be, hogy ha fejlődési szemlélettel tekintünk önmagunkra és a világra, az olyan tudásvágyra és kitartásra sarkall bennünket, amelynek köszönhetően az élet minden területén sikeresebbek lehetünk. A könyvet olvasva rádöbbenhetünk, mitől váltak naggyá egyes emberek a tudományok, a művészetek és a sport területén vagy éppen az üzleti életben, de azt is megtudhatjuk, hogy mások miért nem tudták megvalósítani céljaikat.

Különösen nagy érdeme a műnek, hogy nem marad meg pusztán az általánosságoknál, részletesen mutatja be, hogyan azonosíthatjuk be az életünket uraló szemléletmódot, hogyan érthetjük meg működését, és hogyan változtathatjuk meg, ha szükségét érezzük. Mindehhez a fejezetek végén különböző módszereket is ajánl a szerző, hogyan alkalmazhatók az olvasottak hétköznapi életünk során. Dweck azonban nem marad meg az egyén szintjén, a helyes szemléletmódot a csoportok és a szervezetek kultúrájára is kiterjeszti, amelyet ha megértünk, másokat is motiválhatunk, hogy sikeresebbek legyenek az életben.

Carol S. Dweck: Szemléletváltás – A siker új pszichológiája. Ford.: Császár László, Pétersz Tamás. HVG Könyvek, 2020. 3900 Ft

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Hang 2021/3. számában jelent meg január 15-én.