Gondolkodó gépek
Képünk Illusztráció (Fotó: Mike MacKenzie/Flickr)

Már a számítástechnika kezdetén, amikor a tudományágat még a mára szinte elfelejtett kibernetikának hívták, a komputereket gondolkodó gépekként jellemezték. E mai szemmel gyermekien naivnak tűnő megközelítés azzal a feltételezéssel élt, hogy a számítógépek már akkor is – közvetlenül a második világháború után – képesek, vagy legalábbis nagyon gyorsan képesek lesznek az emberi elme komplexitásával összemérhető gondolkodásra.

Pedig az akkori számítógépek kapacitása eltörpült a mai mobiltelefonok számítási képességeihez képest, hiba foglaltak egész termeket, és igényelték egy kisebb város áramfogyasztását. Mégis, amire ezek a gépek képesek voltak – matematikai számítások soha nem látott sebességű elvégzésére – intelligensnek tűnt. Hamarosan meg is született a kifejezés: mesterséges intelligencia, és azonnal átkerült a tudományos fantasztikum világába. Hatalmas tömegben gyártották a gondolkodó számítógépekről szóló sci-fi-ket, amelyekben az általában jó szándékkal létrehozott szuperokos komputer általában gonosszá vált.

Teljesen átalakítja a hadászatot a mesterséges intelligencia
Balogh Roland

Teljesen átalakítja a hadászatot a mesterséges intelligencia

A Google, a Microsoft, az Amazon és az Oracle vezetőiből álló szakbizottság az önműködő fegyverrendszerek tilalmának elutasítását kéri Joe Bidentől.

Pedig egészen a legutóbbi évtizedig a valóban intelligens gépi intelligencia csak vágyálom volt. De már nem az többé. Minden új technológiát szélsőséges reakciók kísérnek, a legtöbb vélemény polarizálódik, és a rettegők, illetve a csodavárók kerülnek túlsúlyba. A várakozások racionális talajra helyezésében segíthet nagyon sokat Tilesch György és Omar Hamleh könyve, a Mesterség és intelligencia. Tilesch György a PHI Kiterjesztett Intelligenciakutató Intézet alapító elnöke, egy sor amerikai egyetem és IT-cég tanácsadója a mesterséges intelligencia területén. Szerzőtársa, Omar Hatalmeh hasonló területen dolgozott a NASA-nál és másutt, vagyis a szerzők kétségtelenül a mesterséges intelligencia kutatásának élvonalába tartoznak.

Ha azt gondoljuk, hogy a mesterséges intelligencia (MI) továbbra is a sci-fi k tárgykörébe tartozik (amelyek jogosan vádolhatók a technológiával szembeni félelmek szításáért, emlékezzünk csak a Terminátorra, ahol az MI világháborút indít az emberiség ellen, és nyer), akkor hatalmasat tévedünk. A mai eszközeinkben – vagy a velük kapcsolatban álló távoli komputereken –, amelyeket a nap minden egyes percében használunk, masszív MI algoritmusok futnak. Belegondoltunk már, hogy a Google honnan tudja, hogy mit akarunk éppen írni az e-mailbe, mire akarunk rákeresni, hova akarunk menni, és általában mit gondolunk éppen? Vagyis az MI a jelen valósága, és nem mentes az ellentmondásoktól, a veszélyektől, ahogy a szinte határtalannak tűnő lehetőségektől sem.

A Mesterség és intelligencia írói tudatosan törekednek az objektivitásra: „...meg vagyunk győződve arról, hogy az optimizmus és a peszszimizmus haszontalan fogalmak az MI értelmezését illetően: az igazság feltárásához a bizalmatlanság és a ködösítés sűrű erdején kell átvágnunk magunkat” – írják. Az MI jövőjét meghatározó folyamatok egy részét ma még nem lehet látni, de az már egyértelmű, hogy a következő évtizedekben-évszázadokban alapvető szerepet fog játszani a technológia a világon (ahogy játszott az előző évtizedekben a hagyományos informatika is). Az MI lehet fegyver és gyógyír, attól függően, hogy kinek a kezébe kerül – hacsak nem saját maga veszi át a saját irányítását.

Se nem mesterséges, se nem intelligens?
Balogh Roland

Se nem mesterséges, se nem intelligens?

Az okos algoritmusok egyre több kérdést vetnek fel, és egyre többen vélik úgy, jogilag szabályozni kellene az ágazatot.

A könyv egyszerre vizsgálja az MI szerepét a különböző iparágakban (ezek a kérdések gyakorlatilag már ma is jelen lévő problémákat boncolnak), és a technológia tágabb értelmezésű kihívásait, ahol már a gépi etika, morál és öntudat is felvethető. Nem megmondható jelenlegi tudásunkkal, hogy az MI „jó” vagy „rossz”, ahogy semmiféle technológiáról nem lehet ilyen leegyszerűsítő és felszínes ítéletet alkotni. Ugyanakkor a kötet felvet olyan szempontokat, amelyeken érdemes elgondolkodni, mielőtt átadjuk magunkat az MI szép új világának. Hogy az a világ valóban szép legyen.

Tilesch György és Omar Hatamleh: Mesterség és intelligencia. Ford.: Stemler Miklós. Libri Kiadó, 2021. 3999 Ft

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2021/20. számában jelent meg május 14-én.