A Pagony Kiadó 2020-ban indította útjára az Abszolút töri sorozatot, mely a legkülönbözőbb korokba repíti vissza kamasz szereplőit és mai nyelven, kellő lendülettel mutatja be a magyar történelem fontos vagy épp kevésbé ismert eseményeit. A kerettörténet mindegyiknél ugyanaz: a Vitéz János Gimnázium udvarán álló platánfa gyökerei egészen a múltig érnek.
A kamasz király udvarában című regény egyik főszereplője a hetedik osztályos Zsófi, akit társai kiközösítenek: a lány nem különösebben jó tanuló, nem is népszerű az osztályában, ráadásul nem ismeri a platán titkát. Zsófi végül saját nyomozása révén rátalál a titkos átjáróra. Mivel az időutazás sok veszélyt rejt magában, Imi nem hagyja egyedül utazni, segít a lánynak eljutni a honfoglalás korszakába, ahol a fiú korábban már járt. A föld mélyén meghúzódó labirintus azonban rengeteg átjárót rejt, így a kamaszok véletlenül II. Lajos korába, a mohácsi csatát megelőző időszakba csöppennek.
„Zsófi és Imi kalandjain keresztül egészen közelről láthatjuk az 1521-es Magyarország életét: apródképzés, vadászat, merénylet a király, II. Lajos ellen, más népekkel, idegenekkel gonoszkodó magyarok, és bepillantást nyerhetünk egy igazi középkori királyi lakomába is. Érdekes volt olvasni arról, hogy abban a korban mennyire nem étkeztek higiénikusan, kézzel habzsoltak mindent. A könyvből kiderült az is, hogy a középkori emberek mennyire fontosnak tartották a hitet, de nagyon babonásak is voltak. Nem aludhattak például olyan ágyban, aminek nem volt teje, mert a hiedelem szerint akkor a gonosz lélek könnyen megszállhatja az alvó embert. Voltak olyanok, akik azzal próbálták megmenteni az országot a törököktől, hogy fémből próbáltak aranyat csinálni, ami persze lehetetlen küldetésnek bizonyult” – írja tizenegy éves recenzensünk.
„Zsófi az időutazás előtt éppen búvárkodni indult volna nagypapájával, így nála maradt a búvárfelszerelés. A középkori Dunában való búvárkodás azonban alaposan felforgatja az ott élők életét, a kislányt látva a középkori emberek először megijednek, majd boszorkánynak hiszik őt. Zsófi, hogy megmeneküljön a boszorkányégetés elől, Imi segítségét kéri, de amikor azt kiálltja: „Imre, segíts!”, az emberek azt hiszik Szent Imréért könyörög. Rájönnek, hogy Zsófi nem lehet boszorkány, udvarhölgynek fogadják, így közelről láthatja a 16 éves II. Lajost, aki ekkor még kicsit idétlen: a kutyáit aranytálból eteti, majmával pedig a nemeseket próbálja meg felbosszantani. Imrének úgy sikerül bejutnia a királyi várba, hogy megment egy borászt a fulladástól, így azt hiszik róla, hogy doktor” – idézi fel az emlékezetes részeket Deme Dániel.
„Imre és Zsófi, mint a jövőből érkező idegenek, segít a törökök elleni győzelem elérésében: a királynő bizalmába férkőzve fontos gazdasági, stratégiai tanácsokkal látják el az udvart, elárulják a végső csata helyszínét és időpontját. Azt tanácsolják, jobb, ha békét kötnek a külföldiekkel, hogy ők is az ország szövetségesei lehessenek. Bár Zsófi és Imre tényleg mindent megpróbált megtenni a török elleni győzelem eléréséhez, de a történelmet ők sem tudják megváltoztatni. A kamasz király udvarában könyv izgalmas és szórakoztató, olvasása közben két kiskamasz segítségével sok mindent megtudhattam erről a korról, és amikor majd erről tanulok az iskolában, biztosan eszembe fog jutni Zsófi és Imi időutazása.”
Miklya Luzsányi Mónika: A kamasz király udvarában. Pagony Kiadó, 2022. 4790 Ft
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2023/11. számában jelent meg március 17-én.