„Amerikanista életformát terjeszt”
Szántó T. Gábor: A jazzprofesszor

Az 1932-ben született és 2021-ben elhunyt Gonda János a magyar jazz egyik legnagyobb és legfontosabb alakja volt: úttörő munkát végzett zeneszerzőként és előadóként, emellett jórészt neki köszönhető a magyarországi jazzoktatás megszervezése, intézményesítése; 1965-ben hozta létre a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola jazz-tanszakát, amely 1990-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszakává vált. Komponált, szakmunkákat írt, tanított – a jazz mint műfaj és annak művelői egyaránt nagyon sokat köszönhetnek neki.

Nem véletlenül emeltük ki már az első mondatban a két évszámot – születése és halála idejét. A zsidóként Budapesten átvészelt gyerekkor, a háború utáni kommunista hatalomátvétel, ötvenhat, a kádári pangás évei, a rendszerváltozás – a két dátum közti időszakba megannyi jelentős és szörnyűséges történelmi mozzanat fért bele, melyek nagy része így vagy úgy Gonda életére is hatással volt.

A zeneszerzőről fia felkérésére Szántó T. Gábor írt könyvet. Nem életrajzi tényirodalmat, hanem regényt, amelyben azonban számos valós részlet található a Gonda kortársaiként dolgozó zenészektől a fontosabb magyarországi eseményekig. A szerző nagyon alapos kutatómunkát végzett a honi jazz történetéről, valamint Gonda János életéről – ebben komoly segítséget nyújtott számára a Gonda és Ausztráliába emigrált édesapja, illetve bátyja között folytatott, fennmaradt levelezés.

Gonda János, mint fia egy interjúban elmondta, nagyon zárkózott, visszahúzódó ember volt, aki szakmájáról sokat, örömmel és bátran beszélt, ám saját magáról, életéről annál kevesebbet. Szántó T. szövegéből kiderül, miért vált rejtőzködő, sok tekintetben konfliktuskerülő személyiséggé.

A második világháborút a fővárosban bujkálva vészelte át. Szülei elváltak, ő mélyen vallásos katolikus anyjával maradt, míg bátyja életvidámabb, lazább apjával. Ez a felállás később is meghatározta életét: míg apja a háború utáni rövid svédországi követségi munkája, a kommunisták hatalomátvétele után Ausztráliába költözött bátyjával, ő anyjával maradt Magyarországon. Az egyre komolyabb pszichiátriai problémákkal küzdő asszonyt sokáig – bár apja rendszeresen invitálta – nem akarta magára hagyni, ám végül rászánta magát a disszidálásra, amely azonban kudarcot vallott, így Gonda – lényegében még gyerekként – börtönbe, internálótáborba került.

Tehetsége korán megmutatkozott. Abszolút hallása volt, anyja ragaszkodott hozzá, hogy zongorázzon; négyévesen már komplett gyerekdarabokat játszott fejből, és hamar rájött, hogy jól megy neki az improvizáció. A jazz is korán rabul ejtette – a műfaj azonban sokáig nemkívánatosnak számított Magyarországon.

A jazzprofesszor (részlet)
Szántó T. Gábor

A jazzprofesszor (részlet)

Szántó T. Gábor új könyve, A jazzprofesszor egy drámai életút és a modern magyar jazz regénye: a zongorista-zeneszerző Gonda János titokban tartja múltját: a nyilasüldöztetést és a Rákosi-rendszer alatti börtönbüntetését. Ebből olvasható most egy részlet.

A jazzprofesszor Gondáé mellett a magyar jazz regénye is. Szántó T. részletesen, a történtekhez hűen, ugyanakkor nagyon élvezetesen tárja elénk azt a kort, amelyben a kultúrpolitika hol engedékenyebben, hol elutasítással fordult az Amerikából begyűrűző műfaj felé. Aczél György művelődésügyiminiszter-helyettesként például így fogalmazott a párvezetésnek írott feljegyzésében: „A dzsessz az ifjúság körében sokszor szentimentalizmushoz, pesszimizmushoz, egzaltációhoz vezet, ezenkívül a társadalom fő kérdéseiről eltereli a figyelmet, és »amerikanista életformát« terjeszt”.

Mindeközben a jazz térnyerése feltartóztathatatlan volt, néhány fővárosi koncerthelyszínen – bárokban, szállodákban – a zenekarok tagjai rendre jazzmotívumokat csempésztek fellépéseikbe akkor is, amikor a hivatalos ukáz szerint kizárólag tánczenét volt szabad játszaniuk. A kor jazzrajongói – köztük Gonda – a Szabad Európa rádió jazzműsorán művelődtek, hogy végül a műfaj itthon is elfogadottá váljon, kifejezetten gazdag és színes szcénát létrehozva az azt művelő honi előadókból.

A jazzprofesszor hamisítatlan Szántó T.-i próza, amely pontosan és élvezetesen tudósít tárgyáról, megmutatva egy tartalmas és hamisítatlanul közép-európai életút fordulatait.

Szántó T. Gábor: A jazzprofesszor. Gondolat Kiadó, 2024. 5500 Ft

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/34. számában jelent meg augusztus 23-án.